При управлението на ГЕРБ са присъединени 10 пъти повече възобновяеми енергийни източници, отколкото при предишното правителство. В резултат на безумното присъединяване на ВЕИ при ГЕРБ всеки български гражданин ще плаща минимум по 12лв. на месец. Това заяви на пресконференция председателят на Съвета на НС на БСП по
енергетика и енергийни ресурси Явор Куюмджиев, съобщават от пресцентъра на БСП. Той се позова на данни от правителствени източници, сред които Агенцията за устойчиво енергийно
развитие. Куюмджиев отбеляза, че основната маса слънчеви централи, които са изключително скъпи и до голяма степен водят до повишаването на електроенергията, са присъединявани по времето на ГЕРБ. Най-фрапиращо е присъединяването на централи в периода юли 2011г. – юни 2012г. - общо 265 мегавата. Подобно е и положението с вятърните централи. "Това ще увеличи разходите на българските потребители с около 300 млн.лв. годишно”, обясни Куюмджиев.
Секретарят на НС на БСП Антон Кутев изтъкна, че хора, които пряко са свързани със сегашното управление, получават годишно над 70 млн.лв. приходи от мощности на ВЕИ. Кутев изброи фирми и лица, които стоят зад огромен брой ВЕИ и са свързани с ГЕРБ - Валентин Златев с приходи от тези дейности, възлизащи на около 18 млн.лв. годишно, Иво Прокопиев с приходи 9.4 млн.лв., Николай Вълканов също с 9.4 млн.лв, Цветелина Бориславова с 9.1 млн.лв, Тодор Начев със 7.6 млн.лв, Владимир Аличков с 6.7 млн.лв, Светослав Донев с 4.6 млн.лв.
"Опитите да се хвърля вината на предишното управление означава пълна некомпетентност и Борисово дебелоочие”, коментира още той.