Предстоящият вот на недоверие срещу правителството ще покаже точно кои партии и депутати в парламента са истинската опозиция и кои подкрепят управлението на кабинета "Борисов-2". Това стана ясно от думите на депутата от БСП Георги Търновалийски. Той не изключва срещу запазването на правителството да гласуват и независими депутати като Велизар Енчев и Георги Кадиев, например. Към момента не е ясно дали народните представители от "Атака" биха подкрепили вота на недоверие, тъй като засега не са приели поканата на БСП да обсъдят набелязаните теми.
Търновалийски обяснява още, че по всяка една от предложените от червените области за сваляне на подкрепата от правителството има достатъчно основания. Миналата седмица от БСП обявиха, че започват консултации за искане на вот на недоверие във връзка с лошата политика на правителството в здравеопазването, демографска политика и сигурност. Според думите на Търновалийски Румяна Бъчварова очевидно не се справя със задачите си като вътрешен министър, тъй като е налице ръст на битовата престъпност, каналджийството е в разцвет, а в същото време се обират банки и се убиват хора. От друга страна политиката на здравния министър Петър Москов е пълен провал, коментира червеният депутат, цитиран от "24 часа". Търновалийски подкрепя тезата си с това, че хората имат все по-затруднен достъп до здравеопазване заради разделянето на пакета на основен и допълнителен, болниците тънат в дългове, които вече надвишават 500 млн. лв., в същото време здравните заведения страдат от липса на персонал, а 70-80% от младите лекари искат да отидат в чужбина. Депутатът от БСП допълва и че правителството не работи за решаването на демографската криза, която вече навлиза в състояние на демографска катастрофа.
В същото време обаче от БСП явно не са съгласни с предложението на ДПС да бъде поискан вот на недоверие към правителството с основен мотив цялостната му политика. Ако то бъде прието, според Търновалийски това означава, че подобен вот ще може да бъде поискан едва след 6 месеца. "Процесите в държавата са твърде динамични, за да се лишим от този механизъм на парламентарната практика”, коментира депутатът.