Националният съвет на БСП взе решение Конгресът на партията да се проведе на 7-ми и 8-ми май в София, в НДК. Това обяви пред медиите лидерът на левицата Михаил Миков.
"Основната задача е да изпълним с политическо съдържание предстоящата отчетно-изборна кампания в партията, да се очертае курсът на партията, да се обсъдят сериозно конгресните документи и политическата платформа, защото България има нужда от друга политика”, заяви лидерът на левицата.
Той уточни, че е предвидено да има етапно докладване на комисията, която трябва да проследи историята и перспективата пред БСП.
Председателят на социалистите разясни и нормата на представителство на форума, а именно 150 социалисти избират 1 делегат на Конгреса. Той припомни, че от началото на февруари започват събранията на основните партийни организации. Миков подчерта, че е приет и план за работа на Националния съвет в периода до Конгреса, защото не бива да се пренебрегва отговорностите в Народното събрание, в Европейския парламент и общинските съвети, където представителите на БСП трябва да отстояват последователна лява и социална политика.
Миков заяви, че дясното управление нанася сериозни поражения върху държавността и 25 години след приемането на Конституцията социалната, правовата, демократичната държава са изложени на много тежки изпитания. По думите му има крах на доверието в институциите и не само в тези на изпълнителната власт, но и към ВСС. Според Миков десните мерки по отношение на управлението на страната създават все по-голямо недоволство в различни обществени групи.
Той даде пример със здравеопазването, където февруари по думите му ще влезе в сила нова уредба за доплащането на лекарствата, а април – пакетите със социално значими и други заболявания. "За нас това е много тревожен въпрос и той е израз на дясната политика. Целта е да се намалят средствата, които изплаща здравната каса и да се натоварят включително плащащите здравно осигуряване с допълнително плащане. Това за нас е крайно неприемливо”, категоричен бе лидерът на БСП.
По повод на вота на недоверие Миков коментира, че най-важно е да бъдат оформени мотивите. Според председателя на БСП те ще са определящи и по отношение на присъединяващите се към него. "Подписите нямат значение. Важни са темата и мотивите”,
категоричен бе той и допълни, че сега разговорите са на ниво парламентарни групи, неучастващи и неподкрепящи правителството. По думите му след оформяне на мотивите, ще бъде проведено обсъждане и с по-широк кръг, сред който и независими народни представители.
Атанас Мерджанов добави, че проблемите в здравеопазването се трупат като лавина. "Проведохме втори кръг на консултации с ДПС и БДЦ за подготовката на вот на недоверие. Други колеги независими народни представители също проявяват интерес към изработването на мотиви за вот на недоверие и неговата подкрепа. Подписката ще бъде отворена”, каза зам.-председателят на ПГ на лявата коалиция.
Мерджанов определи като интересно политическо поведение, с оглед на подготовката на вота на недоверие, заявената готовност и от Валери Симеонов да подкрепи такъв вот в сферата на здравеопазването. "Очевидно е че проблемите на здравеопазването се трупат като тежка лавина”, заяви говорителят на левицата.
По думите му е ясно от изявленията на отделни политици, че всичко онова, което се случва с ваксините, може да бъде възприето само като тежко предупреждение към дейността на това политическо ръководство на МЗ, което не се съобразява с правната уредба и всички законови процедури за нормалното функциониране на това ведомство. Според него това обаче е само един фрагмент, а не сърцевината на обсъжданата и критикувана политика, която сегашното политическо ръководство води.
Михаил Миков определи като положително, че западни политици дават идеи за укрепване на границата между България и Македония, но попита кой плаща цената. "Плащат я българските граждани и българските гранични полицаи. Къде е европейската солидарност? Това са въпросите, за които ние ще настояваме правителството да отстоява в Брюксел”, каза още лидерът на социалистите.
По повод предстоящите президентски избори Мерджанов подчерта, че в БСП има публичен и демократичен ред в издигането, налагането и отстояването на кандидатури. Той обясни, че кандидатурите на БСП за президентските избори ще бъдат обсъдени след Конгреса на партията.