Може да се води разговор за преразпределянето на финансирането във връзка с новите бежански квоти. Това заяви външният ни министър Даниел Митов, запитан от iNews относно евентуална промяна в механизмите на финансиране при прием на емигранти. Вицепремиерът Меглена Кунева вече изрази позицията на България за новите квоти, като поиска сериозна оценка на преразпределението.
България вече се е съгласила да приеме 1600 търсещи убежище от трите страни, където напливът е най-голям – Гърция, Италия и Унгария.
"Но аз ще повторя отново, че България вече има достатъчен брой бежанци на своя територия, особено съотнесени към БВП и спрямо глава от населението. Ние сме изпълнили до голяма степен своите задължения, други държави обаче трябва да се замислят", припомни Митов.
Външният ни министър не споделя мнението на германския вицеканцлер Зигмар Габриел, който днес поиска да се орежат еврофондовете на държавите, които не искат да приемат повече бежанци.
"Едва ли санкции в случая ще сработят. Трябва да се разберем и да измислим механизъм, по който солидарността и отговорността в рамките на Европейския съюз да се разпределят. Но не трябва да се говори само за квоти. Квотите не решават абсолютно нищо. Конфликтът в Сирия да се адресира много сериозно и много бързо.
Трябва да поговорим за изграждането на бежански и имиграционни центрове извън рамките и границите на ЕС. Трябва да се води жестока и много тежка битка срещу трафикантите на хора", отбеляза първият ни дипломат.
Той сподели опасенията си, че дори и да бъде решен конфликтът в Сирия и да се стабилизира ситуацията феноменът "трафик на хора" няма да изчезне или поне не веднага. Митов призова да се състави списък с третите сигурни държави и да се постави още по-сериозна охрана на външните граници на ЕС. Той припомни, че бежанският статут не дава право на хората, които са го придобили да останат завинаги в Европа.
"Те трябва да разберат, че в момента, в който се стабилизира ситуацията в техните държави, те ще трябва постепенно да започнат да се връщат", отбеляза той.
Митов се обяви против затварянето на границите в рамките на Европейския съюз, като се аргументира, че не е добре да се губят вече придобити свободи и контролът върху миграционния поток, би бил моментен.
Външният министър реши да внесе яснота по въпроса за руските самолети. След като само преди няколко дни премиерът заяви, че армията имала информация за прелитането на руски самолети, които бихме пропуснали, за да не изкарват пилоти в ковчези, Митов коментира днес, че по този въпрос е създаден малък хаос. Първият ни дипломат се изказа така:
"Премиерът реферираше към хипотетична ситуация. Ние не издадохме разрешение за прелитане на руски товарни самолети, защото имахме информация, че заявеният товар се разминава с реално превозвания. Тогава, разбира се, ние обсъждахме вариант, ако евентуално бъде нарушено въздушното ни пространство, въпреки нашата забрана, какво да правим. Към това реферерира премиерът. Нищо повече не се е случило. По никакъв начин не е нарушавано въздушното ни пространство и това трябва да стане ясно". Все пак Митов бе категоричен, че няма има "руски пилоти в ковчези".