Завишаване на наказанията при причиняване на пътни произшествия, както и изключване на възможността да се сключва споразумение. За тези законодателни промени настояха родители и близки на загинали и пострадали при катастрофи.
Те настояват и за законодателни промени, в които като умишлени престъпления да се третират употребата на алкохол, шофирането с превишена скорост и причиняването на катастрофа на пешеходна пътека, съобщава БТА.
Кръглата маса беше анонсирана от вътрешния министър Цветан Цветанов, който подкрепи като цяло исканията на родителите. Самият той коментира сутринта, че не е редно и морално близки, майка на загинало дете да получи в пощенската си кутия уведомление за сключено споразумение между прокуратурата и адвоката на извършителя на престъплението.
Близките на загиналите и ранените настояват още за по-високи санкции за неспиране на пешеходна пътека - глобите да станат 200-300 лв. (в момента те варират между 50 и 200 лв.) и при повторно извършване на нарушението книжката да се отнема за един месец.
Докато течеше и кръглата маса стана ясна присъдата на 27-годишната жена, която преди две години катастрофира в трамвай, а след това преби ватманката. Тя получава наказание от 10 месеца условно и 150 лева глоба. Младата шофьорка е била зад волана с 1.27 промила алохол в кръвта.
По време на кръглата маса се породи напрежение между роднините и представителя на прокуратурата – заместник-главния прокурор Валери Първанов, който посочи, че изключването на възможност за споразумение трябва да се обмисли добре при престъпление по непредпазливост.
Според него при катастрофа след употреба на алкохол от страна на шофьора или при липса на книжка и не е възникнала смърт, би трябвало да се налага наказание "задържане в структурните поделения на МВР".
Относно споразумението прокурорът каза, че съгласието на пострадалите и на роднините на жертвата би могло да се изисква още в хода на досъдебното производство, а за умишлените престъпления споразумение не трябва да има.
По темата обаче предстоят тепърва още дискусии, а както и самият вътрешен министър посочи – нужно е обществено обсъждане.
От своя страна присъстващите на кръглата маса роднини бяха категорични, че заради законовия вакуум са готови да сезират и Брюксел, с което да осуетят и присъединяването ни към Шенген.
Обсъждането на евентуални промени в Закона за движение по пътищата и в Наказателния кодекс беше инспирирано от няколко тежки инцидента в последната година, при които загинаха младежи. Последният такъв случай беше на 14 февруари, когато маршрутно такси помете млада жена на столичния булевард "Климент Охридски", а шофьорът не беше задържан.
Друг показателен случай е от лятото на 2011 година, когато 12-годишно момиче беше прегазено на пешеходна пътека в Бургас, а само преди дни шофьорът получи присъда от 14 месеца.
Споразумение с прокуратурата пък сключи мотористът, който блъсна 14-годишната Лора пак на пешеходна пътека, но във Варна. Тази пешеходна пътека и до този момент не е обезопасена, премахната или не са изградени изкуствени неравности за намаляване на скоростта – нещо, за което близките на починалото момиче настояват вече седми месец.