57 602 е броят на регистрираните неогнестрелни оръжия у нас. Това показват данните след изтичането на едногодишния срок за регистрация на всички неогнестрелни оръжия в районните управления на МВР в страната.
Срокът бе до 17 септември 2011 година, припомни комисар Божидар Василев, началник-сектор "Контрол над общоопасните средства в ГД "Охранителна полиция" към МВР.
Броят на гражданите (физически и юридически лица), притежаващи неогнестрелно оръжие, са 44 396 души, а броят на издадените уведомителни документи е 37 804, съобщи още комисар Василев.
Най-много притежатели на неогнестрелно оръжие има в големите градове на страната. В София те са 6412 души, в Пловдив – 4621, Варна – 3468 и в Стара Загора - 2629.
Изискванията в закона за оръжията е всеки гражданин, който притежава неогнестрелно оръжие, да го регистрира в районното управление на МВР до 17 септември 2011 г. Това включва всички газсигнални и пневматични оръжия, т.е., дори регистрацията на притежатели на лъкове и арбалети.
Философията на регистрацията е това оръжие да не е анонимно и да се знае лицето, което го притежава, обясни комисар Василев.
Единственото изискване при регистрацията на оръжието е всеки гражданин да попълни заявление с образец, в който да посочи всички данни за себе си и за оръжието, което притежава - като марка, калибър, номер и др.
След попълването на заявлението се издава удостоверителен документ, с който се легализира притежаването на този вид оръжие. В закона не са предвидени заплащането на такси за регистрацията и норми за съхранението на оръжието.
Ако някъде поискат такса, трябва да се уведомят органите на реда в ГД "Охранителна полиция", за да се вземат мерки, предупреди още комисар Василев.
Ако изискванията не бъдат спазени, гражданите подлежат на административни санкции, заяви комисар Василев. Той посочи, че за неуведомяване органите на реда за притежание на неогнестрелно оръжие административното наказание е глоба от 500 лв. и имуществена санкция от 1500 лв. При повторно нарушение на закона се налага глоба от 1000 лв. и имуществена санкция от 3000 лв.
Гражданите, които са си закупили оръжие след 17 септември са задължени в 14-дневен срок да уведомят районното управление на МВР за покупката си. Ако някой е закупил неогнестрелно оръжие от друга държава, има на разположение 4 месеца за регистрацията му.
От ГД "Охранителна полиция" няма как да проверява всеки по отделно дали е регистрирал оръжието си, затова разчитат главно на сигнали, уточни още комисар Василев.
Освен от РПУ-тата, информация за броя на неогнестрелните оръжия се черпи от търговците, обясни комисар Василев. Те са задължени да водят регистър на оръжията, които са продадени и на всеки три месеца трябва да подават отчет към ГД "Охранителна полиция" за броя на продадените оръжия.
Ако отчетът не се подаде в срок или има несъответстваща информация, административната санкция за търговците е между 3000 и 5000 лева. Оръжия могат да бъдат продавани само от търговци, които имат разрешение от закона за извършването на тази дейност, констатира комисар Василев.
Неогнестрелни оръжия — потенциалната енергия от деформирането на еластична материя се предава като кинетична на изхвърляното тяло (стрела, камък и др.).
- Метателни оръжия — потенциалната енергия от деформирането на еластично твърдо тяло се предава като кинетична на изхвърляното тяло (стрела, камък и др.). В тази група са ловната прашка, лък, арбалет и др.
- Въздушни (пневматични) оръжия — потенциалната енергия от налягането на сгъстен въздух или друг газ се предава като кинетична на сачмата. В тази група се намират различните типове въздушни пушки и пистолети.
- Метателни средства — превръщането на един вид движение в друг (прашка с въртене и др.).