До средата на годината трябва да бъде съгласуван и подписан национален координационен механизъм за помощ и подкрепа на пострадали от домашно насилие.
Това е записано в одобрената днес от правителството годишна Програма за превенция и защита от домашното насилие, съобщават от правителствената пресслужба.
Неговата цел е да оптимизира и да направи по-ефективно взаимодействието на институциите в подкрепа на пострадалите хора.
По отношение на превенцията Програмата предвижда национална мобилна група за психологическа подкрепа да работи с деца, пострадали или в риск от насилие, и да подпомага училищните екипи на места, в които няма психолози.
МОМН отговаря за въвеждането на механизъм за подпомагане на училищата за справяне с училищния тормоз. В Програмата са включени също обучения на учители, магистрати, социални работници, служители на МВР за оказване на квалифицирана интервенция в случаите на домашно насилие.
Средствата за изпълнението на тези мерки са от бюджетите на министерствата и ведомствата. За част от другите мерки в програмата няма да е необходимо допълнително бюджетно финансиране. Те могат да бъдат реализирани чрез използване ресурса на собствени специалисти и по проекти в партньорство с НПО.
Такива са случаите с разработването на механизъм за финансово обезщетение при нарушени права на лица по Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените; с разработването и въвеждането на превантивни програми сред деца в различни възрастови групи; разпространение на инициативи, добри практики, доставчици на социални услуги и механизми за защита на пострадалите от домашно насилие чрез електронните страници на ангажираните институции и др.
Някои от дейностите (проучване и събиране на данни в областта на домашното насилие, подкрепящи услуги за жертви на домашното насилие, тестване и въвеждане на иновативни услуги за пострадали/извършители на домашно насилие и др.) тази година ще бъдат осигурени по Норвежкия финансов механизъм.
Домашното насилие е сериозен проблем, за който няма общоевропейска политика по този проблем, според евродепутата Мария Габриел. Всяка държава членка сама решава как да третира проблема и излиза с оправданието, че няма средства за това.