Премиерът в оставка Бойко Борисов коментира мигрантската криза в Европа и начините за преодоляването й. Той определя решенията на българското правителство по този въпрос като не "много приемливи в първия момент, но правилни във времето" и отхвърля обвиненията, че са популистки. "Държавническите решения не са популистки!", отсича министър-председателят в оставка пред министрите на днешното заседание на Министерския съвет, става ясно от стенограмата, разпространена от правителствения пресцентър.
Борисов изтъква как правителството му работело всекидневно и молело Европа за пари, за да се справи с проблема с бежанците и е искало да се постигне съгласие по този проблем в парламента.
"Аз внимателно слушах г-жа Нинова, която вече започва да говори по темата за бежанци да се постигнело съгласие. Ами ние една година настояваме за съгласие по темата бежанци. Една година ние точно това обяснявахме, молехме, пари издействахме, ежедневно работехме, ежедневно. Изведнъж се сетиха сега "Ами, дай да се помиряваме по тази тема". Ние ви искахме помирение много пъти, сега ще носите отговорност и ние по същия начин ще ви питаме и ще чакаме да видим как по-добре ще се справите и с какви по-различни методи от нашите", заяви министър-председателят в оставка оп повод недоверието на БСП за отпуснатите милиони за мигрантите от ЕК.
Борисов постави ребром и темата за популизма в предизборните кампании, като уличи в този грях БСП и кандидата й – новоизбраният президент Румен Радев.
"Сиреч популизмът в цяла предизборна кампания – да ни се обяснява как господин Радев ще прати армията на границата и ще пази границата, чакам да го видим в действие и тогава с министър Ненчев ще преценим дали сме грешали, като не сме изпратили Сухопътните войски да стоят с танковете и артилерията на границата. Ние по тези теми многократно сме искали да има разбиране, защото самите европейски социалисти гласуваха в парламента за много по-меки мерки от нашите. И тогава чух, че ще бъдат викани да им дърпат ушите. Не знам дали се е случило, нямам информация от БСП. Така че двойният стандарт, лъжите, измамите рано или късно лъсват като при референдума. Всички мислеха, че това е атака срещу нас, а то е срещу държавността", коментира премиерът.
Той си припомня как в телевизионно интервю "ясно е обяснил" какви са рисковете и е "казал истината".
"Госпожа Нинова на Кнсултативния съвет каза, че не са говорили за рисковете, защото тогава били в предизборна кампания. Ненчев беше там – чу, и Горанов беше – и той чу. Сиреч, когато е предизборна кампания – може да лъже, когато не е предизборна кампания - може и да търси помирение. Не че не съм за помирение, не че не съм за национална отговорност, но не можеш да рушиш, рушиш, рушиш и когато трябва да градиш, да кажеш "Ама ха сега всички да градим".
"Ние поемахме негативите на проевропейската си политика, това, което всички ние - хуманните европейски демократи, прилагаме. Госпожа Кунева не би ни позволила друг подход", обобщи Борисов.