"Разбира се, че има картел за горивата. Няма как да ме убедят в противното. Наесен почваме разговори в парламента за промяна на това. Няма да се червя всеки ден."
Това заяви в ефира на Нова тв министър-председателят Бойко Борисов. Премиерът Борисов добави: "От Лукоил, Шел, ОМВ, Еко и кой ли не държат на по една-две ст. разлика в цената”.
Той поясни, че е провел разговори с Реформаторски блок. "Ще се срещнем с парламентарните групи в парламента и ще помислим за смени по комисиите. Те са независими от нас, но от парламента не са”, подчерта премиерът Борисов.
"Вече се срещнах с Радан Кънев, ген. Атанасов, с Лукарски цяла нощ си говорим, защото от бензиностанция на бензиностанция ми докладва какво е положението. Това няма да им го позволим повече”, коментира Борисов. По думите му всеки трябва да бъде поставен на мястото си.
"Дано ме чуят и се поправят. Трябва да се намалят цените, да спрат да крадат и да лъжат. Едните мамят в едно, другите в друго, цяла палитра от системи. Всеки се е впил в системата и е доволен”, подчерта премиерът Бойко Борисов.
Събеседник в студиото до Борисов беше и директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов, който също проговори за картелното споразумение между бензиностанциите. "Цената на горивата е картел сам по себе си. Според мен всички са се разбрали. Да поддържат всички една и съща цена - едва ли са заинтересовани много хора. Но ако съм малък, няма как да се боря с цените на големите и ще продавам като тях", каза Танов.
Данните от проверките на Агенция "Митници" сочат, че се продава гориво, което не се отчита в НАП. Когато се зарежда от пистолета, показателите не мърдат, разказа Танов.
"Плащате 20 литра, а ви наливат 18", даде пример директорът на Агенцията. Сред другите измами в горивата е качестватото им. Във всички бензиностанции се оказва, че има прибавяни други компоненти. На всеки литър 100 мл. са нещо друго, но не и гориво.
"Големите прехвърлят на малките, те пък на големите. Фактът е, че аз търся вина в себе си. Всеки яде, каквото му се даде", каза Борисов.
"Газовият бизнес също не ме обича, но и там ще покажем какво се случва", закани се премиерът. Борисов коментира и други теми от обществения и политически живот у нас.
Той даде мнение и за ядосалия го видеозапис, в който престъпник под домашен арест краде автомобил. "Законите са правени така, че на практика се пробива процесът и с добър адвокат не можеш да понесеш последствията", заяви премиерът.
Домашният арест е само формалност, смята той. "Аз не мога да знам всичко. Ужасно е. Дори не ми е работа аз да се занимавам с агенциите за пломбиране. Те си седят на бюрцата, взимат си заплатки и накрая нищо", коментира Борисов въпроса защо той трябва да се намесва всеки път, когато държавата не си върши работата. Премиерът коментира и съдебната реформа и отново уточни, че в над 90% тя е била по текста на правосъдния министър Христо Иванов.
"Налага се да се ползват други партии - благодаря на Местан и в случая ДПС. Казваме едно "благодаря" и стига с кардиналните изводи. Като направят добро, "Мерси, ефенди", ако не - казваме им", отговори на обвиненията Борисов, че играе заедно с Движението за права и свободи.
Относно референдума и въпросът, на който българите ще отговарят на 25 октомври, Борисов заяви: "Българинът мрази задължителните работи. Толкова много неща има за разрешаване, че когато чуя за парламента, го заобикалям.
Самата дума задължително на мен не ми харесва. Това е мит, че ДПС ще удари задължителното гласуване. Те са дисциплинирани и ще си гласуват. Проблемът е с наказателния вот. Мен да ме накарат на сила на гласувам, ще се съпротивлявам".
"Росен Плевнелиев има пълната ми подкрепа", коментира Борисов отношенията си с президента. "Знаете ли колко трудно се отървах от кожата на главен секретар, винаги гледах мнително на хората и ситуациите около тях", каза още премиерът, но призна, че лесно прощава грешките на хората.
Относно скандала с бюлетините от Костинброд, Борисов коментира: "Направиха ми голямо добро. Знам кой го направи, но има една поговорка "Всяко зло, за добро". Никога нямаше да си прочистя партията, ако бяхме останали на власт при предишния мандат.
Те всъщност ми направиха добро. Защо да не им прощавам и да не ги гледам отгоре". На въпрос кога ще видим политици, движещи се с нискотарифна самолетна компания, Борисов заяви, че животът на политиците и висшите държавници трябва да се пази.
"Има разлика дали си вкарал в затвора международни престъпници, дали си политик. Нашите съседи в Събрия подцениха този въпрос и премиерът Зоран Джинджич си отиде. България не е страна, която не си е посегнала на премиерите. Както се казва: "Бива, бива, но вол за мезе не бива".