Проблемите на Италия с бежанците са големи, но нашите са още по-големи. Трябва днес да мислим как на нас да се помогне, че сме сами на най-голямата сухопътна граница. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти в Брюксел, след като пристигна за извънредното заседание на Европейския съвет за бежанската криза в Средиземноморието. Целта на срещата е да се обсъдят на най-високо равнище незабавните действия, които държавите-членки и институциите на ЕС могат да предприемат съвместно, за да се справят с имигрантския поток и стотиците жертви в Средиземно море.
"В морето пак е кораб, в морската шир сателитите го засичат. Я да дойдат на тези стотици километри на нашата граница да видят как се пази зимно време. Загинаха ни полицаи, трошим техника, огромни пари даваме. Просто като държава от ЕС сме се борили да държим надеждна граница", коментира премиерът.
След като има оплаквания от другите, ще се оплача днес и аз, добави Борисов.
Попитан с какво нашата страна може да помогне в общите европейски усилия в настоящата ситуация, премиерът отбеляза, че България помага с това, че сама се справя, без да получава никаква помощ към момента. "Като държава взехме толкова много кораби, вертолети, джипове, релейни станции - огромни пари похарчихме, за да пазим надеждно шенгенската граница. Оказваме огромна помощ на ЕС, просто колегите малко трябва да се стегнат, да работят по-добре", коментира Борисов.
Толкова много служби има в Европа и в света, че биха могли трафикантите, каналите, техните ръководители и парите, които след това отиват някъде нависоко, да бъдат пресечени. Като знам възможностите на европейските служби, как така ще минат трафиканти и кораби, ще се докарват, товарят и разтоварват, без да бъдем адекватни към тях, коментира премиерът.
"Бог да ги прости, много хора загинаха, проблемите пред Италия са много големи, но ние имаме още по-големи проблеми. Това е липсата на договор за реадмисия с Турция - това е един милион бежанци, които чакат на границите", посочи Борисово.
Борисов подкрепи идеята за създаване на бежански центрове в трети страни. "Особено една от десетте точки, която е да се създават центрове в трети страни, това според мен е най-правилното. България има райони със смесено мюсюлманско население, нищо против нямаме тях. Но, когато и отвън дойдат мюсюлмани, рязко променя демографията на страната. Това също трябва да се отчита от нашите колеги”, каза премиерът.
Премиерът е категоричен, че е необходимо да се постигнат трайни политически решения. "Там, където мина Арабската пролет, се разсипаха държавите. Какво е Либия в момента, Сирия, Ирак, какво е Тунис, Алжир ако искате? Ако не се постигнат трайни политически решения там, това е като една вълна, на която където и да слагаш бентчета, тя винаги си намира място да мине. Тези хора си взимат децата и бягат. Тук ако им сложим стена ще минат от другата страна, ние трябва да направим така, че да помогнем на тези хора да си стоят по домовете”, обясни премиерът Бойко Борисов.
България харчи огромни средства за издръжка на бежанците – ако ще се дават пари на едни, да дадат и на нас. Попитан дали на фона на трагедията в Средиземно море проблемите на страната ни няма да изглеждат по-малки премиерът отговори, че на границата ни има между 1 и 2 милиона бежанци. "100 000 бежанци да влязат в България ние сме приключили, така да се каже”, заяви Борисов.
"Няма смисъл да плашим населението. Много отговорно и много внимателно следим тези процеси. От службите за сигурност всички европейски държави имаме секретни данни, които днес ще ни дадат - ние също сме дали нашите. Така че се надявам. Проблемът е на масата, да се концентрираме ида го решим”, заключи премиерът Бойко Борисов.
Държавните и правителствените ръководители на страните от Европейския съюз няма да успеят да решат проблема с миграцията, но ще съгласуват конкретни действия, заяви при пристигането си за извънредната лидерска среща председателят на Европейския съвет Доналд Туск. "Никой не храни илюзии, че днес ще съумеем да решим проблема с миграцията. Ние обаче трябва да положим огромни усилия в тази насока. Уверен съм, че ще можем да съгласуваме конкретни действия", каза той.
Президентът на Франция Франсоа Оланд също говори при пристигането си за днешното извънредно заседание на Европейския съвет. По думите му на него ще бъдат приети три основни решения: за разширяване на морските операции на съюза в Средиземно море, за борба с криминалните групировки, занимаващи се се с превоз на нелегални имигранти и за оказване на помощ на страните, откъдето идват миграционните потоци.