Министерският съвет е възложил на БАН да подготвя материали относно точката "Добросъседство с Македония", за да може длъжностните лица, които се изказват в Брюксел да бъдат подготвени. Това каза премиерът Бойко Борисов преди началото на правителственото заседание.
"Възложили сме на БАН по точката "Добросъседство с Македония" да ни развият един материал какво да разбираме и когато отидем да гласуваме в Брюксел и се изказваме с президента и длъжностните лица да имаме това, което БАН ни е подготвил като материал", обясни Борисов.
Днес Министерски съвет прие предложение за одобряване на списък с тематични цели, които да бъдат включени в договора за партньорство към България за програмния период 2014-2020 и списък с програми и водещо ведомство за разработване на всяка една програма. Това означава, че включваме за следващия програмен период ОП Образование и интегриран растеж" в списъка с програми, които правителството ще разработва за следващият програмен период.
"Сега с целия административен капацитет, който има МОМН, ще се увеличи дирекцията с по 1-2 души, където е нужно, за да може да се случи това, което направихме", посочи премиерът.
В присъствието на ректори на университети и председателя на БАН Борисов изтъкна, че от много време се говори за наука, но нищо не се прави.
"Българската наука през последните 20 години не е получавала такава подкрепа, каквато получи днес", заяви председателят на БАН академик Стефан Воденичаров.
Програмата 2020 без наука и иновации няма да стане, допълни той и обеща в скоро време българските учени да зарадват всички с добри резултати.
Един от ректорите заяви, че "сънувал тази програма от една година и за първи път науката и образованието се финансират реално."
Премиерът обяви, че вече председателят на БАН ще присъства на всички заседания на Министерски съвет.