Разбирам съжалението на евродепутатката г-жа Илияна Йотова, затова, че никога досега не е имала такъв премиер, който е готов да спре сделка като тази в Несебър, и й съчувствам. Това каза премиерът Бойко Борисов пред Агенция "Фокус" по повод изказване на евродепутата Илияна Йотова, в което твърди, че актът на спирането на сделката за земите в Несебър от страна на премиера е бил един вид приемане на оставката на земеделския министър Мирослав Найденов.
По думите на Борисов, когато се говори за оставка е най-добре да бъде поискана тази на тогавашния премиер на Тройната коалиция Сергей Станишев, на тогавашния министър на земеделието Нихат Кабил и на тогавашния кмет на Несебър Николай Димитров, който е бил опонент на последните избори на кандидата на ГЕРБ.
"Утре аз съм изпратил министър Найденов да отиде на място в Несебър. Нека евродепутатът Йотова да изпрати на място Сергей Станишев, тогавашния земеделски министър, за да може да се разбере кой какво и как е направил”, посъветва Бойко Борисов.
Самият Мирослав Найденов смята, че го атакуват нарочно веднага след като е обявил категоричното си намерение да провери, кой е изкарал земите от горския фонд в периода 2007-2008 г.
"След изявлението на г-жа Йотова, за мен вече е ясно – кой е поръчителят на тази атака. Очаквах подобни атаки с настъпването на Новата година, но те започнаха още в края на миналата и буквално в първите дни на новата година. След днешната пресконференция, и след обявените категорични намерения да проверим всички изваждания от горски фонд, които са се извършвали до средата на 2009 година, изгубиха присъствие на духа и решиха да атакуват, в лицето на г-жа Йотова”, каза Мирослав Найденов.
"Мините избухват днес, но са заложени по време на управлението на партията на г-жа Йотова", продължи Найденов.
По повод изказването на Йотова, че актът на спиране на сделката е един вид приемане на оставката на земеделския министър Найденов й отговори: "Да, това е акт на приемането на оставка, но на тези, които са го направили, през 2007-а и 2008-а. Тяхната оставка народът прие през 2009 година. Нека те да не говорят за оставки, а да знаят какво народът е отсъдил за тях през 2009-а, на базата на всички поразии, които направиха, на заменките, които днес са обект на разследване от Европейската комисия, и предстои решение.
Според Найденов е очевидно, че става въпрос за сделки и решения вършени от предните управляващи назад в годините, от които те се притесняват и са изплашени,
Земеделският министър посъветва евродепутата Илияна Йотова да попита министрите от нейната партия и директора на Агенцията по горите от времето на Тройната коалиция, как е допуснато тези земи да бъдат извадени от горския фонд и как се е стигнало до там те да бъдат урбанизирани.
Тези, които са допуснали дефектите и грешките в годините назад трябва да носят отговорност затова, подчерта министър Найденов.
Той уточни, че вече не е продаден само терена в местността, но и целитя инвестиционен проект, с всички разрешителни и утвърдени планове.
Найденов отново заяви, че управляващите не бягат от отговорност и ако се констатира извършено нарушение ще бъде сезирана прокуратурата.
"Обръщам се към г-жа Йотова, тъй като тя е и евродепутат и в качеството си на такъв, представлява и България в Европейския парламент: Преди да говори, нека много добре да се запознае с обстоятелствата, и да потърси генезиса на това, "тези мини да избухват днес”, както тя казва. Да, тези мини избухват днес, но те са заложени през 2007 г., когато управляваше партията на г-жа Йотова”, каза Мирослав Найденов.
Утре (4 януари) земеделският министър ще посети дюните в Несебър, за да се запознае в детайли с нещата по спорния казус.