Бум на кърлежи в София

Ако гадинката се задържи по тялото повече от 24 часа, шансът да предаде инфекцията вече е над 50 процента

по статията работи: iNews.bg | 09.06.2021 | 09:40
Бум на кърлежи в София
Повече за:

Бум на кърлежи има в София, оплакаха се столичани в социалните мрежи. Че има проблем с кърлежите потвърждава и настоящия директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

"Нормално е от май месец до юни да има повече кърлежи. Промените на времето е това, което благоприятства активността им", обясни тя.

"Те са гладни. Апелът ми е хората да не влизат в тревните площи поне още 3 седмици", призова специалистът.

Иначе от 20-25% от свалените от хората са заразени, предимно се разпространява лаймска болест. Изследването след ухапване от кърлеж протича няколко дни. Проф. Христова обясни, че НЦЗПБ може да обработи до 30 кърлежа на ден. 

Специалистът предупреди хората да не отлагат махането на кърлежа. Ако гадинката се задържи по тялото повече от 24 часа, шансът да предаде инфекцията вече е над 50 процента.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.