Жителите на Велико Търново все повече предпочитат да живеят на семейни начала, вместо да сключват брак, показват данни на Териториалното статистическо бюро в старата столица.
Тенденцията се е оформила през последните 10 години, като ако през 2001 година 4,9% от живеещите заедно хора са били без брак, през 2011 процентът достига вече 8,5.
Фрагментацията по възраст показва, че 66% от всички живеещи на семейни начала са млади хора на възраст до 39 години. Далеч по-малък процент се пада за тези между 40 и 49 години - 17,3. За двойките над 50 години, процентът пада до 16,6.
Тенденцията не е новост за страната. Статистиката на социалното министерство показва, че 50 на сто от двойките първо искат да са сигурни, че връзката е стабилна и сигурна, а после я узаконяват.
Любопитно и показателно е, че всяко второ дете у нас се ражда, без да има брак между родителите му. 60% от всички извънбрачни деца обаче са припознати от бащите си.
В световен мащаб статистиката е не по-малко любопитна. В Англия средната продължителност на съжителствата без брак е по-малко от две години, а само 4% от всички двойки на семейни начала са успели да просъществуват повече от 10 години.
В САЩ статистиката за съжителствата без брак също не е розова. Данните показват, че 20% от жените, които живеят без брак, изневеряват на половинката си, срещу само 4% при омъжените дами.
Освен това в Щатите се твърди, че насилието в домакинствата без брак е четири пъти по-голямо от това при брачните двойки.
Аргумент в полза на брака в САЩ е и още едно проучване, което показва, че там мъжете и жените, които са женени, живеят по-дълго, отколкото неженените им връстници.