Очаквано световните медии не подминаха новината за оставката на кабинета "Борисов".
Българският парламент в четвъртък прие решението за оставка на правителството, изправено пред протести срещу режима на строги икономии, оставяйки най-бедната държава в Европейския съюз в политическа несигурност, която може да продължи след провеждането на предварителни избори. Такъв е коментарът на Reuters.
Откритият министър-председател Бойко Борисов, който си спечели похвали от страна на инвеститорите заради намаляването на бюджетния дефицит на балканската страна, губи подкрепа сред избирателите, които са уморени от трайната бедност и корупция. Има вероятност тези избиратели да намерят утеха в други по-популистки политици, пише изданието.
Това е най-новата администрация, паднала по време на 4-годишната европейска дългова криза, коментира още "Ройтерс".
Борисов, бивш бодигард на български лидери, включително и на бившия комунистически диктатор Тодор Живков, стана жертва на протестите срещу режима на строги икономии, които разтърсиха правителствата в Европа от Испания до Гърция, пише Bloomberg.
След поемането на властта през 2009 г. Борисов се фокусираше върху бюджетни съкращения, които предпазиха България от взимането на спасителни пакети и турбулентните международни пазари на облигации, но повишиха безработицата до най-високото ниво за последните осем години, намалиха доходите и разгневиха избирателите, добавя още агенцията.
В редица големи градове в България вече няколко дни се провеждат протестни действия, повод, за които станаха високите цени на електричеството. От агенцията посочват, че вследствие на протестите е имало ранени хора, включително и полицаи.
Криза в България – правителството се оттегли. Това е заглавието на немската медия Tagesshau. Под натиска на мощните протести срещу политиката на икономии правителството подаде оставка. Не може да се направи нищо повече, за да се изпълнят желанията на протестиращите, заяви премиерът Бойко Борисов.
Високите сметки за електричество бяха предизвикаха протести, но истинската причина беше разочарованието на хората от липсата на икономически прогрес, пише немското издание Deutsche welle.
"Крадци, мафия" - това са част от обвиненията, които бяха скандирани от хиляди демонстранти в България през последните няколко дни. Първоначално протестите бяха предизвикани от тяхното усещане, че сметките им за ток са твърде високи. Скоро обаче протестите се обърнаха срещу правителството.
Всъщност електричеството в България е едно от най-евтините в Европейския съюз – германците плащат три пъти повече. Но двете частни електроразпределителни дружества - чешкото ЧЕЗ и австрийското ЕВН, искат много високи такси за електроразпределителната мрежа, като така през тази година цените се удвоиха и се оказаха непосилни за много хора, пише още изданието.