Българският модел на развитие не се е променил особено – след две-две и половина години от мандата си всяко наше правителство започва да мисли за следващите избори и съответно "забравя" за необходимите реформи. Това заяви политологът Евгени Дайнов в ефира на bTV.
Липсата на воля и решителност не подминава и сегашното управление – необходимите реформи не се правят, за да не се губи рейтинг и съответно властта "преподрежда така нещата, че да раздава с големите черпаци", каза още Дайнов.
И опитите за промяна на законодателството ни се гледа как да се подпомогнат различни монополи, а това създава грешна структура за развитие на обществото – структура на клиентски вериги, която води България към модела на развитие на Гърция.
Така се блокира развитието на икономиката и се влиза в омагьосан кръг – разчита се на пари отвън, за да се поддържа статуквото, а самото статукво иска пари отвън, за да съществува, счита Дайнов.
Чистката на чиновници заради бонуси в крайна сметка не показва воля за промяна – достатъчно е да се припомни, че беше махнат човек, който е взел 12 хил. лева бонус, но на своите места останаха министри, които са взели по 30 хил. лева, каза Дайнов. Той счита, че така се прикриват истински големите играчи.
Позицията на Дайнов беше подкрепена принципно и от социолога Андрей Райчев. Той посочи и в кои сектори не са направени необходимите реформи – здравеопазване и образование.
"В момента хем няма пари, хем системите са скъпи. И какво е решението – посягаме на Сребърния фонд, а след това ще стигнем и до положение да искаме външен заем", прогнозира Райчев, визирайки, че в крайна сметка България ще опре до МВФ.
Райчев обаче счита, че кабинетът на Борисов се опитва да даде шанс за развитие на бизнеса у нас, като визира случаят с природен парк "Витоша" и борбата за строеж на нови ски съоръжения там. Туризмът е един от шансовете за развитие у нас, е позицията на социолога.