Европейската комисия препоръча днес на България през 2015 и 2016 година да предприеме действия в пет направления. Препоръките са част от годишния преглед за всички държави от ЕС по отношение на възстановяването на икономиката.
Страната ни трябва да положи усилия, за да избегне структурно влошаване на публичните финанси през 2015 година. Необходими са мерки за подобряване на събирането на данъците и за противодействие на сивата икономика.
България трябва също така да оптимизира ефективността на разходите за здравеопазване, и по-конкретно да преразгледа тарифите за здравните услуги и да подобри амбулаторната и първичната медицинска помощ.
До декември 2015 година в сътрудничество с европейските институции България трябва да извърши стрес тестове и преглед на активите в банковия сектор. Страната трябва да направи одит и да засили надзора над банковия и небанковия финансов сектор.
Необходими са мерки за по-цялостен подход към маргиналните групи на трудовия пазар, каквито са възрастните хора и безработните младежи, както иза осигуряване на обучения и образование. България трябва да подготви и прозрачен механизъм за определяне на минималната заплата и минималните осигурителни вноски с оглед на тяхното отражение върху създаването на работни места, конкурентоспособността и бедността сред работещите хора, препоръчват от Европейския съвет. В това направление е необходимо да се подобри достъпът до образование на децата в неравностойно положение, особено на тези от ромската общност, е друга препоръка на ЕС.
С цел подобряване на инвестиционния климат България трябва да подготви мащабна реформа по отношение на процедурите за обявяване на фалит, като подобри механизмите за ранно обявяване на несъстоятелност и извън-съдебно преструктуриране.
От Брюксел препоръчват страната ни да отдели специално внимание на отрицателните (макар и подобряващи се) външноикономически позиции, на корпоративната свръхзадлъжнялост и на недостатъчното приспособяване на пазара на труда.
България е засегната от прекомерни макроикономически дисбаланси, които изискват действия в областта на политиките и наблюдение, се посочва в документа. Сътресенията във финансовия сектор през 2014 г. породиха опасения, че банковите практики от българска страна могат да окажат сериозни последствия върху сектора и върху общата макроикономическа стабилност, допълва комисията.
В доклада си за механизма за предупреждение за тази година, представен през ноември 2014 г., комисията обяви предприемането на задълбочени прегледи на икономическото състояние в 16 държави от ЕС, сред които и България.
Днес ЕК отбелязва, че са необходими допълнителни мерки за подобряване на управлението на средствата на ЕС, "например в България, Чехия, Хърватия, Италия, Румъния и Словакия".