Купищата документи на хартия вече са в историята. От няколко седмици законопроектите, проектите на решения, декларациите и становищата на комисиите се изпращат основно на електронните пощи на депутатите. Идеята 42-рото Народно събрание да стане малко по-еко е на председателя му Михаил Миков. Пряката финансова изгода за държавата от "електронизирането" е над 80 млн. лв. годишно.
Инициативата предстои да се развива, като се планира ремонт на пленарната зала, за да бъдат монтирани контакти на депутатските банки. Така народните представители ще могат спокойно да работят с лаптопи, докато приемат законопроекти и проекти за решения. Тогава се очаква хартията почти напълно да изчезне от дневния ред.
В администрацията на парламента все още няма справка колко са спестените разходи, след като депутатите четат законопроекти и становища вече и онлайн. Според данните за януари обаче количеството използвана хартия е намаляло два пъти и половина - през месец януари са изразходвани 400 пакета, докато за същия период през миналата година са използвани 1050 пакета.
Интересен факт е, че само 80 от копията на законопроектите, които сега се печатат на хартия, стигат до депутатите. Останалите екземпляри са за Министерския съвет, президентството, Конституционния съд, администрацията и медиите. Така само един от трима народни представители може да чете документите на хартия. Другите трябва да търсят текстовете в електронните си пощи.
От началото на тази година в парламента стана факт и разделното събиране на отпадъците. От януари депутатите ползват кошчета за хартия, пластмаса и стъкло, съобщи в. "Труд".