Отворен регистър на съдебните заседатели може да заработи наесен. От Министерството на правосъдието предлагат промяната в реда на избиране на заседателите да стане веднага след лятната ваканция.
Досега членовете на съдебния състав се избираха от общинските съвети. Това са обикновени граждани, които желаят да участват в съдебния процес като заседатели и получават хонорари за работата си.
Тяхната дума обаче реално рядко се взема под внимание от съдията, независимо че по закон имат равни права с него. Обикновено съответният съдебен акт се разписва, без да се взема под внимание становището на заседателите.
Това е така, защото често те не са юристи и дори да не са съгласни с присъдата на съдията, след това самият той трябва да пише мотивите им. Една от идеите е това да се промени и гражданските представители да имат думата.
По този начин, ако не са съгласни с дадена присъда, могат да се произнесат или да разпишат с особено мнение. Ако становището е подкрепено от всички заседатели, съдията ще е принуден да се съобрази с него.
Първата стъпка е създаване на общ регистър, където всеки желаещ ще може да се впише. По този начин ще се избегне избирането от Общинския съвет по партиен принцип, както се случваше досега.
Правосъдният министър Зинаида Златанова предлага такъв работен вариант, който допълнително ще бъде обсъден с магистратите и те също ще могат да дадат своите мнения и предложения.
На този етап освен единния регистър предложение има и за избирането на заседатели на случаен принцип на разпределение, какъвто има при съдебните състави.
Друго предложение е да се създаде и единен регистър за магистратите, за да може народът да знае кои са съдиите и прокурорите, какво образование и стаж имат, къде са работили, имали ли са провинения и т.н.
От правосъдното ведомство очакват по този начин да се засили доверието в съдебната система, а гражданите да имат пълна сигурност, че този, който ги представлява, не е нито партийно обвързан, нито пристрастен към конкретен магистрат или подсъдим.