В районите на общите граници между България, Румъния и Сърбия ще бъде осигурена бърза и качествена интернет връзка. Това ще стане, ако бъде реализиран общият проект за изграждане на широколентов достъп до мрежата в пограничните райони. Въпросът беше обсъден по време на срещата между зам.-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов, румънският министър на информационното общество Сорин Гриндяну и изпълняващият длъжността зам.-министър на търговията, туризма и комуникациите на Сърбия Сава Савчи, проведена в Букурещ, съобщи транспортното министерство.
Осъществяването на проекта ще даде сериозен тласък на пограничните райони и местния бизнес в трите държави, но същевременно ще увеличи и взаимодействието между администрациите, университетите и културните институции, коментира по време на срещата Валери Борисов. Освен това общата ни мрежа ще помага за свързаността при проблеми с връзката с интернет от едната страна на границата. "Не на последно място, ако възникне локален проблем с оптичните трасета, ще може да се ползва свързаността на съседните държави, без потребителите да усетят прекъсване", отбеляза Борисов.
За реализацията на проекта за общи оптични мрежи със северната и западната ни съседка ще разчитаме на финансиране от Брюксел. Трите държави ще кандидатстват за отпускане на средства по Механизма за свързване на Европа, обясни българският зам.-министър. Вече е в ход и създаването на тристранна работна група за реализацията на проекта. Към момента България и Румъния са определили своите представители, а през следващата седмица Сърбия ще излъчи и своите експерти. Засега обаче не е ясно кога би могъл да бъде осъществен проектът за общи интернет мрежи.