Агенцията за електронно управление ще заработи от началото на 2016 г. и в нея ще има специален отдел, който ще се заминава с политиката на отворените данни. Ведомството ще работи приоритетно по общите стандарти, по инфраструктурата, която държавната и местна администрация трябва да изградят, така че да могат да си предоставят електронни услуги и да комуникират с бизнеса.
Това съобщи в Пловдив пред журналисти вицепремиерът по коалиционната политика и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, предаде Фокус. Тя участва във форума "Аутсорсинг дестинация България 2015".
Създаването на агенцията е регламентирано от Закона за електронното управление. До дни за разглеждане в Министерски съвет ще влезе и Законът за електронната идентификация. Той пък ще гарантира висока степен на сигурност на електронния подпис и ще регламентира разнообразни възможности за използването му от гражданите, каза още вътрешният министър.
"Това е израз на нашето разбиране, че трябва да приключим с децентрализирания модел на изграждане на електронно управление и да признаем, че той не дава задоволителни резултати. Сега всяка инситуция, всяко ниво на управление, включително и местната власт, развива собствени проекти за електронно управление, водени от желанието да модернизират своите администрации. Те обаче го правят далече от необходимия общ стандарт на изграждане на информационните системи и за по-добра комуникация между тях”, призна Бъчварова. И изрази увереност, че агенцията ще успее бързо да преодолее недостатъците на сегашната система на електронно управление.
Скоро ще се реализира и идеята за издаване на "синя карта”, с която бизнесът ще може да наема чуждестранни специалисти по бързата процедура, каза още Бъчварова.
"Реализирането на тази идея е най-доброто доказателство за начина, по който държавата и бизнеса могат да си сътрудничат и за това, че когато има разбиране от двете страни, резултатите могат да дойдат бързо и ефективно", отбеляза тя. И изрази надежда ова да се случи "много скоро", макар и "да не е толкова лесно" поради спънки, създавани от синдикатите.
"Балансът на обществените настроения създава някои проблеми при реализацията. Става въпрос за някои бележки по предлаганите възможности, с които синдикатите не са съгласни. Надявам се, че ще постигнем съгласие”, посочи министърът.
Според нея общата визия е, че не само трябва да се осигурят условия за бързо наемане на специалисти, но трябва и така да се организира образователната система, че през следващите до 10 години да се осигури обучението на високо и професионално ниво на поне 30 000 нови специалисти.
"Това е много голяма задача. Ние сме се захванали с нея, за да можем да изградим критерии и програми, по които да бъдат обучавани младите хора в България, за да могат да останат тук и да се реализират”, обясни Румяна Бъчварова. Според нея това ще бъде най-същественият фактор, който ще даде тласък за развитието на индустрията и икономическото развитие на държавата.