Парламентът прие окончателно бюджета за 2017 г. Депутатите си гласуваха същата партийна субсидия, въпреки резултата от референдума на Слави, при който хората поискаха тя да бъде намалена от 11 лв. на 1 лв.
Гласуваното по-рано увеличение от 10 млн. лв. за годишна издръжка на БАН обаче отново създаде хаос в пленарната зала, защото депутатите не го вкараха в основната финансовата рамка р йфлд поставя под въпрос отпускането на парите. Групата на социалистите пък се закани се закани да атакува новия бюджет в Конституционния съд заради неясната ситуация с парите за учените.
По-рано всички парламентарни групи, с изключение на ГЕРБ, подкрепиха предложението за увеличението на издръжката на БАН, предаде БНР. Румен Гечев от БСП защити учените с аргумента, че те не могат да участват в европейски проекти, ако нямат собствено съфинансиране и увеличената субсидия им е крайно необходма. "Заплатите на учените от БАН стигат само за да си платят сметките. Това унизително положение, в което десетки години българските учени бяха поставени, трябва да бъде променено", призова и Милен Михов от Патриотичния фронт.
Институтите, които се занимават с фундаментални и с хуманитарни науки не могат да печелят от постиженията си, защото те не могат да имат комерсиална цел, допълниха и от АБВ. Председателят на комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова от ГЕРБ обаче беше твърдо против.
"БАН може да си набави допълнителни пари чрез проекти, затова няма необходимост от допълнителна субсидия. В новия програмен период, където акцентът е върху интелигентния растеж, те са призвани да бъдат водещи, така че за наука пари има, но има за науката, която може да ги заработи", смята Стоянова.
Народното събрание реши от догодина минималната работна заплата да бъде увеличена на 460 лв. Семействата с доход до 400 лв. на член от домакинството пък ще има право на месечна добавка за дете по 37 лв. Семействата с две и три деца ще получават съответно по 85 и 130 лв. Месечната помощ за отглеждането на дете с увреждания - между 50 и 70%, ще бъде 350 лв., а с увеличаване на степента на увреждането държавната подкрепа също ще се увеличава. Подкрепата за децата с най-висок процент увреждане ще е 930 лв. месечно, а за по-слаба степен - 490 лв., обясни Галя Захариева от ГЕРБ.
Според Драгомир Стойнев от БСП трябва разходите за лечение на децата също да са включени в помощите, отпускани от държавата. "Този подход, който ние предлагаме, е много по справедлив, защото тук се включваха и разходите за рехабилитация и за балнеолечение. Сега вие им казвате: ето ви 350 лв., оправяйте се", възрази социалистът, изтъквайки предложенията на левицата, които самата Корнелия Нинова оттегли за времето, "когато БСП ще управлява".
По-рано депутатите записаха, че от догодина ще може да бъде изтеглен нов дълг, но само от вътрешния пазар – до 1,2 млрд. лв.
Народните представители решиха да запазят партийните субсидии на настоящото им ниво, а именно - 11 лв., вместо предложения от Слави Трифонов на референдума - 1 лв., което бе подкрепено от гласоподавателите на президентския вот.
Мартин Димитров от Гражданския съвет на Реформаторския блок обаче поиска горна граница за парите на партиите. "Какво става, ако една партия получи примерно 3 милиона гласа. Това е възможно, теоретично и може би някой ден ще се случи. Това означава ли, че тя ще получи 33 млн. лв. на година субсидия и това необходимо ли е?", запита той.
С над 2 милиарда лева общо ще разполагат МВР и Министерството на отбраната. Именно отбраната, образованието и здравеопазването бяха изведени като приоритети в бюджета. С близо 450 милиона лева ще разполага Министерството на здравеопазването догодина, решиха депутатите.