Продължава издирването на 46-годишният Николай Николов-Шатката и 48-годишният Хосе Луис Гевара Мартинез, които на 30 април са избягали от Централния софийски затвор. Те са обявени за общодържавно издирване. Тъй като се предполага, че бегълците може да използват празничния трафик, за да избягат от страната още вчера (01 май) снимките им бяха разпратени по граничните ни пунктове с Гърция и Сърбия и бяха засилени мерките за сигурност.
Николай Николов-Шатката, изтърпява 20-годишна присъда за убийство, а 48-годишният Хосе Луис Гевара Мартинез е подсъдим за въоръжен грабеж. Стана ясно, че двамата са работили на външен обект – като парнаджии. Възможно е бягството им да е станало около 18:00 часа в сряда– с около 2 часа по-рано, отколкото се смяташе, а първоначалната версия, че двамата са прокопали тунел и са избягали през него да не е вярна. Твърди се, че бегълците са използвали отдушници и подземия на парното помещение, в което са работили – външен обект, съобщава bTV.
Съществува неяснота защо двамата бегълци са се трудили на въпросния обект извън рамките на затвора. Причината - единият е чужденец и срещу него все още тече дело, тоест няма влязла в сила присъда, която евентуално да може да намали чрез труда си. При другия пък такава дейност на външен обект е забранена, защото е бил в началото на излежаването на 20-годишната си присъда. Тоест Шатката би могъл да работи, но само в рамките на затвора, не и извън него.
На външни работни обекти се извеждат, лишени от свобода, от открит тип (само от затворнически общежития от открит тип), обясняват от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията” (ГДИН) и допълват, че подборът на лишените от свобода се извършва от комисия, ръководител на която е началникът на съответното общежитие.
По непотвърдена информация, допускането двамата престъпни лица да работят в парното помещение за Централния затвор е станало по нареждане на прокуратурата – като благодарност, че Николай Николов е свидетелствал.
Бивш затворник - Георги Варсамов, излежал наскоро 2-годишна присъда за наркотици, коментира, че на работещите във външни обекти затворници по принцип се гласува по-голямо доверие. Затова при тях постоянна охрана няма – те се заключват в помещението в рамките на работните им часове и се проверяват само по 2-3 пъти на ден. Според Варсамов няма как бягството на Николов и гватемалския му "колега” да е станало без съучастие от вътрешен човек.
Стана ясно още, че в деня на бягството в затвора е имало тържество по случай националния празник на Италия. Там били и хора от посолството. По това време контролът е занижен – и надзиратели, и шефове участват в такива мероприятия
В същото време обаче се появи и друга версия. Бивш съкилийник на Николай Николов-Шатката, разказва, че най-вероятно пандизчията е бил подплашен и притиснат от хора отвън и е избягал, за да оцелее, съобщава Нова телевизия.
"Той има наркотици, връзки, пари. Но нещо го е уплашило и затова е тръгнал да бяга", разказва бившият затворник и допълва, че Шатката работи като парнаджия, познава кои шахти водят извън затвора и му трябва много малко да прокопае, за да стигне до свободата. Най-вероятно е подготвил всичко за месец, не повече", посочи бившият съкилийник на Шатката.