За Левицата е било очаквано президентското вето върху текстове от промените в Закона за защита на конкуренцията да не бъде преодоляно в пленарната зала.
Парламентът не успя да преодолее ветото, тъй като 135 депутати участваха в гласуването, 98 народни представители подкрепиха измененията, 36 бяха против тях, 1 се въздържа.
БСП и ДПС нямат нужните 121 гласа, за да бъде отхвърлено ветото на държавния глава, обясни Корнелия Нинова от "Коалиция за България". Позицията на ГЕРБ била ясна, още в комисиите - опозицията е гласувала с "въздържал се". Нинова обаче упрекна "Атака", че първоначално депутатите ѝ са подкрепили закона, а сега са абдикирали. Тя допусна, че върху ГЕРБ може и да е оказван натиск от големи търговски вериги, за да променят позицията си от "въздържал се" на "против" при днешното гласуване в залата.
Депутатът припомни, че в 41-то НС от ГЕРБ са имали съвсем друга, дори по-тежка по думите ѝ позиция, и сега, изведнъж - обратно "Не съм свидетел, нямам данни, но допускам натиск от търговски вериги, от които имаше много силен отпор срещу този закон, както и от големи работодателски организации като КРИБ, уточни Ненова.
Според нея идеята на вносителите е била да се защитят малките и средните български производители. Нинова посочи, че между 7 и 19 са таксите, които големите търговски вериги искат от малкия и от средния бизнес, за да продават стоките си в големите магазини.
Що се отнася до ГЕРБ дяволът е в детайлите. Опозицията подготвяла текстове, които да прецизират определението за "по-голяма пазарна сила", защото сега КЗК решава така, както тя преценява, всеки отделен случай. "Тези неща трябва да са ясни в закона, трябва да бъде уредена и методиката на КЗК, на какви критерии да отговаря случаят, когато се налагат глоби и се намесва Комисията", обясни Менда Стоянова.
Прецизирането на текстовете било наложително и за да не се допусне скок в цените, допълва БТА.
Още в понеделник предложенията ще бъдат направени, ако бъдат приети, ще подкрепим закона, добави Делян Добрев. И той, и Стоянова отрекоха върху ГЕРБ да е оказван натиск от големите търговски вериги, за да се промени позицията им при гласуването.