Начинът, по който работи пловдивската пречиствателна станция от година и три месеца продължава да заплашва региона с екологична катастрофа, съобщиха еколози от "Зелени Балкани", сдружение Еко Пловдив и граждански инициативен комитет.
Те сравниха липсата на реакция от страна на отговорните институции за „крещящо безразсъдство", тъй като голяма част от утайките, които се получават при обработката на битово-фекалните води, не се депонират, а се изпускат в река Марица всяка вечер вече повече от година.
Бившия директор на ВиК Пловдив Николай Сомлев информацията, че утайките се депонират в двора на станцията е нереална, тъй като ежедневния обем за около 400 дни, би напълнил отдавна терена.
Според Васил Къдринов от сдружение Еко Пловдив плана да се карат утайките на хвостохранилище „Медет" до Пирдоп е необмислен, тъй като то е построено върху река Тополница. По думите му това е потенциално много опасно съоръжение със съдържание от близо 200 милиона тона хвост или 285 пъти повече от разлива в Унгария. Отделно има опасност при идване на високи води да бъде отнесен целия хвост и да бъдат залети близките селата Петрич и Поибрене.
Екозащитниците алармираха, че за 40 000 тона утайки трябва да се намери място за депониране и че отговорността за нерешаването на въпроса носи община Пловдив и ресорните министерства, а също и съответните регионални инспекции.