В последните дни политиците като че ли показват афинитет към номинирането на генералски кандидатури за президент на България. Започна се със слухове, че Бойко Борисов, който е с генералски чин, ще бъде кандидатурата на ГЕРБ за държавен глава. Последва оставката на шефа на ВВС генерал Радев и официалното потвърждение, че той е една от кандидатурите на БСП.
"На изборите може да имаме генерал Радев, генерал Борисов и генерал Гяуров", коментира по БНР изпълнителният директор на "Галъп Интернешънъл" Първан Симеонов.
Голяма част от хората у нас изглежда нямат нищо против изваждането на висши офицери в авангарда на изборната надпревара – напротив, за мнозина тези предложения изглеждат аргументирани и смислени на фона на тревогите от нарастващата нестабилност в Европа и в света. Възможно ли е да се случи това, какво поражда този афинитет към "здравата ръка" и какви последици можем да очакваме, коментират експертите – политолози и социолози.
"Вероятността Борисов да се кандидатира за президент нараства с всяка изминала секунда", коментира политологът Евгений Дайнов за "Дневник". По неговите думи "намеците, които премиерът ръси в последните дни също сочат към решение, че единствено той покрива многото критерии, които самият той си е задал: да е известен, компетентен по всички въпроси, способен да опази стабилността в този опасен свят, да е лидер и т.н.".
"В днешния свят, когато властта показва тенденцията да се съсредоточава в едни ръце, Борисов може да поиска допълнителни пълномощия още преди средата на хипотетичния си президентски мандат. Ако обаче отново се окаже, че е надхитрил разделението на властите – т.е. че, макар само президент, продължава да упражнява реалната власт напук на разделението на властите – няма да му трябва да вдига шум за още правомощия. Невидимата власт е по-сладка от видимата, защото носи по-малко отговорности", смята Дайнов.
Още по-краен в прогнозата си за евентуалните кандидати за президент е Първанов Симеонов. "На изборите може да имаме генерал Радев, генерал Борисов и генерал Гяуров. Всичко това е в сферата на условностите. В смутните времена навън обществото има две линии – търсене на стабилност и национализъм. Генералите излъчват това", заяви Симеонов.
Според него обаче афининтетът към твърда ръка не е безграничен. "Сондажът ни показа, че хората не мислят за съдебната реформа като ефективна. Хем искат здрава ръка, хем не се доверяват на политиците, които трябва да я приведат в действие", допълва той, позовавайки се на резултатите от последното проучване на "Галъп интернешънъл".В него немалка част от анкетираните изразяват подкрепа за несъществуващата агенция за борба с мигрантите.
"Одобрението за несъществуващата агенция за борба срещу имигрантите показва, че за институциите се мисли автоматично. Институциите печелят, когато мненията на хората стават реални. В съдебната система всичко се пише на съда, който изпъква и пред МВР, и пред прокуратурата като фокус на негативните нагласи. Обществената инерция е много важен показател", отбелязва социологът.
Проучването показа, че българинът има своите морални и демократични спирачки. Тествахме и дилемата "свобода или сигурност". В отговорите по актуални теми виждаме и автоматизъм, и боязъм, но никога крайности, което е белег за нашата обществена зрялост, подчерта Първан Симеонов.