Парламентът вдигна заплатите във Висшия съдебен съвет (ВСС). Това стана чрез приемането на второ четене на промените в Закона за съдебната власт. Депутатите решиха, че месечното възнаграждение, което получават членовете на ВСС, може да достигне това, което взимат тримата големи в родната съдебна власт – главният прокурор и председателите ВКС и ВАС, т.е. 6900 лв., предаде БГНЕС. Поправките бяха внесени в парламента от Емил Димитров от Патриотичния фронт.
Въпросното увеличение на заплатите във ВСС обаче предизвика сериозни спорове в пленарната зала, включително между управляващата коалиция, а дори и между депутати от ГЕРБ. Според Методи Андреев от най-голямата парламентарна група фундаментът на съдебната власт, върху който тя се гради, е компрометиран. Този фундамент е именно ВСС. "99% от гражданите ни са убедени, че съдебната ни система не работи добре. Категорично съм против вдигането на заплатите на членовете на Съвета", заяви Андреев.
На противоположното мнение е обаче колегата му Данаил Кирилов. "Кой има интерес членовете на ВСС да бъдат бедни, нещастни и зле платени?", запита от своя страна той, който е и председател на правната комисия.
Според Корман Исмаилов от Реформаторския блок това е висшият орган на съдебната система и се предполага, че избраните от този него хора имат достатъчно високи морални и професионални качества. За тях се очаква, че заплатата не е основният мотив. "Получава се така, че в България хората имат чест и престиж, защото получават голямата заплата, което не приемам", подчерта той.
Атанас Атанасов от ДСБ пък отбеляза, че увеличението на заплатите във ВСС ще коства доста пари на хазната. Тя ще трябва да извади допълнително 250 хил. лв. Той бе категоричен и че не може членовете на ВСС да получават заплата, колкото тази на тримата големи във съдебната власт.
Междувременно срещу решението на парламента се обяви и правосъдният ни министър Екатерина Захариева. Според нея е абсолютно ненормално членовете на ВСС да взимат на месец колкото председателите на ВКС и ВАС. В същото време това означава и че въпросните заплати ще станат по-високи от тези на съдии, прокурори и следователи във върховните съдилища.