Правителството прие концепция, съдържаща принципите, целите и фазите за въвеждането на електронно правосъдие у нас, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет.
Тази стъпка е част от цялостната реформа на съдебната система у нас. Идеята е да се осигури ефективност и прозрачност на съдебната система, като се използват информационните технологии. Освен това се предполага, че това ще донесе удобство и за самите граждани и юридически лица.
Очаква се същинското електронно правосъдие да започне три години след приемането на основния пакет от закони.
Възможностите, които предоставя то, предполагат упражняване на процесуалните права в електронна форма, както и обезпечаване на вътрешната организация на работа с електронни дела. Предвижда се и извършване на удостоверителни изявления от органите на съдебната власт, обмен на електронни документи между органите на съдебната влас и между тях и административните органи и лицата, които осъществяват публични функции.
Благодарение на електронното правосъдие българските граждани имат възможност за избор на начин за упражняване на правата си, но няма да са задължени да използват този метод, ако предпочитат традиционния.
Електронното правосъдие ще бъде обезпечено с промени в Закона за съдебната власт, както и в Гражданския процесуален, Административнопроцесуалния и Наказателно-процесуалния кодекси.
Според новата концепция шест месеца, след като бъде приет пакетът нормативни актове, Висшият съдебен съвет ще трябва да предприеме мерки за технологичното обезпечаване на нововъведението. Необходимо е да бъде създаден единен портал, достъпен за гражданите, и да се разработят основните изисквания за работа в условията на електронно правосъдие.
По време на днешното правителствено заседание беше решено и до три години от приемането на нормативните актове, да се изгради единен портал на съдебната власт и единна информационна система на всички съдилища в страната. Тази система ще бъде хранилище на електронни дела и на всички свързани с тях документи.
Проектът за електронно правосъдие ще се финансира от бюджета на съдебната власт и от целевите средства по оперативна програма "Административен капацитет”.