Парламентарната група на "Коалиция за България" внася проекта за нов Изборен кодекс. Това обяви зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова. Огромна част от текстовете бяха изработени от временната парламентарна комисия за нов Изборен кодекс, като част от тях са подобрени, а всички предложения, отправени от гражданските организации, присъстват в крайния вариант на проекта.
"На следващите избори за първи път ще се гласува за личности, чрез преференциално гласуване", каза Манолова.
Тя обясни, че въвеждането на преференция или възможността да се пренареждат депутатските мандати, има за цел да мотивира хората да гласуват. "Коалиция за България" внася праг на преференция от 7%, като вносителят е готов да чуе аргументи и от останалите парламентарни групи.
Машинното гласуване ще се въведе на следващите избори експериментално, паралелно с вота чрез хартиени бюлетини.
Поетапно ще се въвежда активна регистрация и прецизиране на избирателните списъци.
В проекта се предлага осигуряването на равнопоставеност между кандидатите в избирателните списъци, нови правила за медийна кампания, така че всички участници да бъдат представени на българските граждани. "Заложили сме правила, които да осигурят едни по-честни избори, да осигурят прегради в манипулациите на изборния процес и да мотивират хората в участие на изборите", отчете Манолова.
Тя бе категорична, че хартиената бюлетина ще бъде интегрална и това е едно от изискванията, за които от Коалиция за България няма да отстъпят. Манолова призова всички парламентарни групи, които имат намерение да внасят свои проекти, да направят това до края на пленарната сесия и до Коледа, за да може до първата половина на февруари да бъде приет Изборният кодекс.
Въвежда се задължението изборните бюлетини да се печатат под контрола на Министерството на финансите и ЦИК. За да има въвеждане на задължително гласуване обаче, трябва да има промяна в Конституцията.
"Чрез забрани и санкции положителни резултати не се постигат", категорична бе тя.