"За да изградим стабилна и просперираща Югоизточна Европа имаме нужда от повече контакти между народите и от повече проекти на местно ниво, които да доведат до развитието й". Това заяви министър Кристиан Вигенин по време на публична лекция във Факултета по обществени науки на университета в Любляна на тема "Бъдещето на Югоизточна Европа – българската перспектива".
Министър Вигенин се спря на възможностите, които дават трансграничните и регионални програми на Европейския съюз. Той отбеляза, че в годините след присъединяването си България е успяла да заздрави приятелските си отношения с всички страни в региона.
"Въпреки финансовата и икономическа криза в Европа ние поддържахме активен политически диалог, който ни донесе конкретни прагматични резултати – изграждането на втори мост на р. Дунав между България и Румъния, както и откриването на директна самолетна линия между София и Белград", подчерта Кристиан Вигенин.
Той подчерта, че сме подписали меморандуми за сътрудничество в сферата на европейската интеграция с всички страни от Западните Балкани, а с Черна гора развиваме отлично сътрудничество в областта на интеграцията в ЕС и НАТО. "Готови сме да предоставим нашия опит и на други страни-кандидатки за членство в Алианса", заяви той.
Вигенин отбеляза още, че паралелно с двустранното сътрудничество по линия на евроинтеграцията на страните от региона, България участва в туининг проекти и в проекти в рамките на инструмента TAIEX.
Министърът се спря и на регионалните измерения на външната политика на България, като подчерта, че страната ни не смята за необходимо създаването на нови формати на регионално сътрудничество, тъй като това би довело да препокриване на сфери на дейност и излишно разхищение на ресурси. "Това, от което имаме нужда, е да адаптираме и да използваме по най-добрия начин тези, които имаме и са доказали ефективността си през годините", заяви той.
Вигенин подчерта, че страната ни отдава голямо значение на Черноморското икономическо сътрудничество, като сред приоритетите е задълбочаването на по-нататъшното сътрудничество между Черноморския и Дунавския регион, както и между Черноморския и Адриатико-Йонийския регион.
Регионалното сътрудничество в неговото парламентарно измерение бе тема на състоялата се среща между министър Кристиан Вигенин и председателя на Държавния сбор на Република Словения Янко Вебер.
"България и Словения имат много общи позиции и се надявам да успеят да интензифицират отношенията си на всички равнища, включително и на парламентарното. Има редица въпроси, по които съм убеден, че нашите парламенти могат да си сътрудничат". Това заяви министър Вигенин като даде за пример обмяната на идеи относно ролята на националните парламенти в развитието на Европейския съюз, както и при формирането на европейското законодателство.
В рамките на визитата си в Словения той се срещна и със заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи Грегор Вирант. Един от акцентите в разговора беше присъединяването на България към Шенгенското пространство, като министър Вирант потвърди отново позицията на страната си в подкрепа на членството на България в Шенген.