Проучване на БАН и СУ "Св. Климент Охридски" показва най-често допусканите грешки при писане в българския език. Това са употребата на бройна форма,на формите който/когото, окончанието на глаголите в множествено число, членуването, променливото "я" в причастия, възвратните местоимения, учтивата форма, употребата на главни букви и на деепричастия.
Ето и конкретни примери:
Правилно е да се напише петима учители, не петима учителя. пет колета, а не колети. два молива, а не моливи. десет часовника, а не часовници.
Щом нещо се отнася за подлога, винаги се пише който. Той е човекът, който ще реши проблема. Когато се отнася за пряко или непряко допълнение в изречението, се използва формата когото: Той беше мъж, когото колегите описваха като работохолик.
Правилно е да се напише ходим, не ХодиМЕ.
ПЯли или пЕли? Правилната форма е пели.
Неин и воин се пишат с "и", но това са само изключения. Думите в единствено число се пишат с "й", тези в множествено число - с "и": герой/герои, трамвай/трамваи, който/които, мой/мои.
Не можем да не допускаме езикови грешки, важното е да се стараем да ги минимизираме и то именно на днешната светла дата.