В плана се разглеждат няколко сценария за незаконата миграция в Европа и как ще бъде засегната България.
"В следствие на военните действия в Украйна съществува реална заплаха с бежанския поток от Украйна в страната да влязат криминално проявени или свързани с терористични групировки лица. Установени са случаи, при които украински граждани от мъжки пол извършват дейности, свързани с подпомагане вторичните движения на незаконни мигранти, без очевидна връзка с военните действия в Украйна. Предвид продължаващата инвазия в Украйна, се очакват глобални икономически последици от военния конфликт, които заедно с хуманитарната криза ще продължат да генерират бежански потоци, поставяйки в риск както социалната, здравната, така и системата за сигурност на държавата", твърди вътрешното министерство в анализа си, който е част от националния план.
Служебното правителство е разработило два варианта, по които може да се развива бежанската вълна от Украйна, става ясно от документа.
В първия вариант съществува изпреварваща информация относно възможността за навлизане на големи групи от лица, вследствие на военно-политическия конфликт и последвалата криза. Развитието на ситуацията в този вариант предполага наличието на достатъчно време за планиране на дейностите, силите и средствата, необходими за приемане и осигуряване на лицата, потърсили временна закрила в страната, твърди кабинетът.
Вторият вариант е в случай на внезапно масово навлизане на чужденци през държавната граница, вследствие на конфликти и кризи в близки до България държави. При този вариант ситуацията ескалира в кратки срокове и предполага бърза реакция на органите на изпълнителната власт и своевременно адаптиране на предварителните планове за действие към създалата се обстановка.
Демографският бум в Африка и Азия ще увеличи миграционния натиск върху външните граници на ЕС, ще нараства броя на мигрантите от Северна Африка. Подтикващите и привличащи фактори ще продължат да играят важна роля в търсенето на по-добър живот, като мигрантите ще продължат да правят опити да достигнат ЕС като привлекателна дестинация. Някои трети страни ще използват нелегалната миграция като инструмент за "изнудване" на ЕС и/или конкретни държави-членки. Държавите на произход на мигрантите ще се възползват от миграцията като инструмент, за да упражняват влияние в международните отношения (например, искания за ефективна интеграция на мигрантските диаспори в ЕС), твърди още анализът на правителството, пише "24 часа".