Парламентът започна работа с второ четене на Законопроекта за резерва на въоръжените сили на Република България, предаде репортер на Агенция "Фокус”.
Председателят на водещата за законопроекта парламентарна Комисия по външна политика и отбрана Доброслав Димитров представя доклада на комисията.
Екатерина Михайлова от ПГ на Синята коалиция оттегли предложението на Веселин Методиев и Екатерина Михайлова, което засяга подготовката за усвояване на знания за защита на отечеството в девети и десети клас.
Предложението на Екатерина Михайлова и Веселин Методиев гласи: "Гражданите на Република България преминават обучение за усвояване на знания за отбрана на страната и защита на отечеството и за действия при екстремни ситуации и гражданско-военни отношения през последните 2 години на средното си образование, съгласно изготвена от министъра на отбраната и министъра на вътрешните работи учебна програма, утвърдена от министъра на образованието, младежта и науката, за общинските училища –от кметовете на общините”.
Депутатите приеха текста от законопроекта в следния вид:
"Гражданите на Република България в девети и десети клас на средното си образование преминават подготовка за усвояване на знания, свързани със задълженията им по отбраната на страната, действията за оцеляване при кризи от военен характер, както и за мисията и задачите на въоръжените сили. Подготовката се осъществява в рамките на 5 учебни часа за девети клас и 5 учебни часа за десети клас от определените в учебните планове часове на класа”.
Министърът на отбраната Аню Ангелов присъства на обсъждането на законопроекта.
iNews припомня, че още през септември стана ясно, че в проектозакона за резерва на въоръжените сили се предвижда връщането на военното обучение в клас. Идеята на Министерството на отбраната е въведеното обучение да бъде в последните два класа на средното образование и в университети.
Но в училищата материалът ще е по-скоро теоретичен и младежите ще трябва да придобият знания за задълженията на българските граждани по отбраната на страната.
Така Министерството на отбраната ще може да прецени качествата и да извърши подбор на евентуални кандидати за постъпване на военна служба, включително като стипендианти на министерството в следващата образователна степен. Момчетата и момичетата ще се запознаят и с историята на въоръжените сили.
Тогава екипът на iNews попита младежите дали одобряват идеята за военното обучение и какво мислят по въпроса. Запитани дали искат в училище да има военно обучение, учениците от 95 СОУ "Проф. Иван Шишманов" в столицата смятат, че е добре да придобият умения по самоотбрана и знания, за това как да реагират в критични ситуации. Около същото мнение се обединиха и учители, което също единодушно изразиха своето желание за въвеждането на час по военно обучение в училище.