"Има правила, има и закони, които не трябва да се нарушават от всички граждани. Няма как арогантно поведение да бъде толерирано. Не се съмнявам в прокуратурата и МВР, за да излезе всичко наяве." Това заяви зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова за скандала с Волен Сидеров със самолета във Варна в ефира на Нова телевизия.
Манолова посочи, че има две версии какво се е случило на самолета и че трябва да се видят фактите, за да се реши. Тя заяви, че има доверие на съответните органи, за да излезе истината наяве, и риторично заяви:
"Едва ли някои се съмнява, че главният прокурор Сотир Цацаров ще направи някакъв компромис с който и да е било."
Според зам.-председателя на Народното събрание обаче поведението на Волен Сидеров е отговорност на него самия пред избирателите му.
"Волен Сидеров не е невръстното дете на парламента, че аз да отговарям за него. Той не е в парламента, защото аз така съм решила. Той носи своята отговорност пред своите избиратели", посочи Манолова и допълни, че тя отказва да носи отговорност за лидер на друга партия.
Що се отнася до събирането на кворум в парламента, Манолова посочи, че това е въпрос на отговорност пред всеки народен представител.
"Те са длъжни да дойдат на работа, защото ще се обсъждат въпроси, важни за българските граждани", посочи Манолова.
Тя заяви, че не смята, че Волен Сидеров подкрепя правителството.
"Дали една партия подкрепя властта, се определя от няколко важни гласувания – дали подкрепяш правителството, дали подкрепяш бюджета", уточни Манолова.
Тя коментира информацията за "богатите приятели" на Волен Сидеров, като посочи, че тя няма такива познати и не може да си позволи да отсяда в подобни хотели.
"Има правила, според които един депутат не може да приема подаръци над определена сума", уточни Манолова и допълни, че "финансовото състояние на народните представители е предмет на комисията по етиката. Според нея обаче не се налага свикването на специална комисия, която да разследва състоянието на Сидеров, при положение че такава вече има.
По отношение на текста в Наказателния кодекс, който забранява и санкционира снимането на граждани без разрешение Манолова, заяви, че той е резултат на работата на три правителства.
"Създадена е работна група по времето на Маргарита Попова. Този текст е от 2012 година", уточни Манолова и допълни, че не подкрепя този текст и няма да го подкрепи дори ако хипотетично той бъде внесен за гласуване.
Относно Изборния кодекс зам.-председателят на Народното събрание посочи, че за първи път гражданите ще могат да пренареждат листите и че дори и малки партии, непарламентарно представени, ще могат да участват.
Тя посочи още, че трябва да има такива текстове в закона, които да ограничават контролирането на вота.
Манолова завърши, като уточни, че предстои много работа на правителството, но 90% от задачите за първата година са изпълнени.
"Съживяването на икономиката, увеличаването на доходите са приоритет за правителството", посочи още Манолова.