Казармата се завръща, но на доброволен принцип, а не на задължителен както беше преди. Такова предложение е записано в разработените от Министерството на отбраната промени в Закона за резерва. Идеята е да се създаде Единен учебен център за начална военна подготовка. В него ще се обучават както резервисти, така и български граждани, желаещи да придобият военна подготовка сега или в бъдеще, но на доброволен принцип.
Паралелно с това младежите в най-активна възраст ще се водят на отчет при военните. Всеки българин на възраст от 18 до 32 години ще бъде записан във военното си окръжие. Идеята е на тях да се гледа като на резерви при евентуална нужда от попълване на военните редици при случай на нужда от отбранителни мероприятия. Мотив за това е обстоятелството, че с отпадането на наборната военна служба, възможностите за попълване на въоръжените сили във военно време са силно ограничени. Това води до необходимост от определяне на по-широк кръг от български граждани, които трябва да се водят на отчет и да се извикват във военно време за военна подготовка за защита на отечеството, обясняват от Министерството на отбраната.
В същото време в Закона за отбраната и въоръжените сили се предлагат изменения в пределната възраст за служба на военните с различни звания. Намалява се възрастта за прием на войници. Такива вече ще могат да постъпват на служба до навършване на 28 години, а не както досега до 32. Паралелно с това се намалява и пределната възраст, до която те ще служат от 50 на 46 години. С тези изменения се създава възможност за ранното пенсиониране на военните по чл. 69 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), тъй като придобиват необходимите 18 години действително изслужени на военна служба.
С новите изисквания на чл. 69 от КСО е съобразено и предложението за увеличение на пределната възраст на някои чинове. Става въпрос за сержанти, офицерски кандидати, младши офицери, офицери със звание "майор" и "подполковник", които да служат до 55-годишна възраст.