20% от българското население на трудоспособна възраст – или всеки пети у нас, работи в изнервяща среда и под голямо напрежение. Близо 18% пък се прибират след работа вкъщи физически и психически изтощени. 30% от сънародниците се радват на пълен комфорт и спокойствие на работното място, а останалите 50% признават, че понякога са под стрес в службата.
Това показват резултатите от проучване на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, съобщи БТА.
За екстремни ситуации, като насилие на работното място, сигнализират единици от анкетираните. 3,5% от изследваните признават, че са били обект на психически тормоз и натиск в работата си, а 1% посочват, че върху тях е упражнявано физическо или сексуално насилие.
Изтощението след работния ден е най-масовото явление сред заетите, констатира синдикалното изследване. 17,9% от анкетираните са отговорили, че след работа се чувстват психически и физически изтощени.
Социално-психическият климат в българските фирми може да се определи като относително добър, коментират авторите на проучването. Над 50% от изследваните твърдят, че взаимоотношенията между служителите във фирмата, между началници и подчинени са добри или много добри и се чувстват сравнително уютно в работната си среда.
Оценките на над 40% са, че ръководството на фирмата успява добре да разпределя производствените задачи и да осигурява ефективна организация на труда. 37% преценяват, че мениджмънтът при тях налага модерен стил на управление, а 29% - се гордеят с фирмата, в която работят.
Европейски проучвания сочат, че 50-60% от всички изгубени работни дни се дължат на стреса на работното място и психосоциалните рискове. В Европа той е вторият най-често съобщаван здравословен проблем, свързан с работното място, след мускулно-скелетните смущения, коментира зам.-министърът на труда Гълъб Донев.