Инвестирането в младите учени днес - това е залог за бъдещето на Европа, на всяка една държава-членка. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред форум на тема "Инвестиране в младите учени, формиране на бъдещето на Европа", който се провежда на 30 и 31 май 2018 г. в Страсбург. Вълчев посочи, че инвестирането в младите хора, в техните умения, в тяхното кариерно развитие и себереализация е един от водещите приоритети на българското председателство на Съвета на ЕС.
За нас водещ фактор бе да се съсредоточим върху тези политики, които имат ключова роля за развитието на качественото образование и обучение, което ще даде основата за професионална и личността реализация. Работихме за модернизиране на европейската рамка за ключовите комптентенции, както и върху новия европейски план за дигитално образование, заяви министър Вълчев. По думите му в сърцевината на тези промени е засилване ролята на научното образование, включително математика и технически дисциплини, което стимулира креативността, предприемчивостта на младите хора, като и развива техните компетенции.
Във форума участваха високопоставени политици от Европейския парламент и Европейската комисия, сред които еврокомисарят по наука и иновации Карлош Моедаш и председателят на Европейския парламент Антонио Таяни. В Страсбург бяха и българските евродепутати Моника Панайотова Малинов и Владимир Уручев. В дискусиите в Страсбург заедно с трима нобелови лауреати и 23-ма водещи учени участва и Мартин Вечев, професор по компютърни науки в Швейцарския федерален институт по технологии (ETH), Цюрих, който работи по нови методи, трасиращи пътя към трето поколение изкуствен интелект и водещата роля на Европа в тази област.
"Горд съм, че един от най-добрите български изследователи е сред тези, които представят най-съвременна наука в Европейския парламент", заяви по негов адрес министър Вълчев. Той смята, че за да бъдем на преден план в световен мащаб, трябва да подкрепяме най-добрите ни изследователи в цяла Европа. Според министъра подкрепата за Европейския научноизследователски съвет е от огромно значение за следващата програма на ЕС "Хоризонт Европа".