Правителството прие нов Устройствен правилник на Министерството на външните работи (МВнР). С него се създава основа за осъществяване на структурна реформа в МВнР в съответствие със заключенията на проведения през 2010 г. стратегически преглед на дипломатическата служба.
С правилника числеността на персонала на МВнР се определя на 1350 щатни бройки. Това представлява съкращаване с около 9 на сто от общата численост на служителите в досега действащия Устройствен правилник. Като се отчитат и извършените в края на 2009 г. и в началото на 2010 г. съкращения, след приемането на предлагания нов Устройствен правилник числеността на персонала на МВнР ще бъде намалена общо с около 21 на сто в сравнение с числеността му към 1 август 2009 г.
Предлага се подобрен организационно-функционален модел с цел постигане на по-голяма ефективност при подпомагане на министъра в изпълнение на функциите му по ръководство, контрол и координация при осъществяването на държавната политика в областта на външната политика и международните отношения.
В съответствие с последните изменения в Закона за дипломатическата служба и по аналогия с генералните дирекции, съществуващи в дипломатическите служби на държавите-членки и институциите на ЕС, Правилникът предвижда въвеждането на генерални дирекции като структурни звена на МВнР.
С това се постигат две основни цели – подобряване на вътрешноведомствената координация при осъществяването на външната политика на България и на взаимодействието с дипломатическите служби на държавите-членки на Европейския съюз при формирането и провеждането на Общата външна политика и политика за сигурност.
Предвидено е създаването на три генерални дирекции – по политическите, по глобалните и по европейските въпроси, уточняват още от правителствената информационна служба. Генералният директор по политическите въпроси, по смисъла на чл. 12 от Закона за дипломатическата служба, е политически директор – задължителна за всички външни министерства на страните от ЕС фигура, отговаряща за изработването на националните позиции и външнополитическата координация по линия на Общата външна политика и политика за сигурност на ЕС.