Ако предсрочните парламентарни избори бяха днес, ГЕРБ щеше да ги спечели, но с много малка преднина пред БСП. Това показва проучване на "Галъп интернешънъл", направено през предходните 2 дни сред 1007 българи с право на глас. Според анкетата и в следващия парламент ГЕРБ ще продължи да бъде първа политическа сила, но с малка преднина пред БСП. Партията на Борисов би получила 20.3% от гласовете, докато тази, предвождана от Корнелия Нинова – 18.4 на сто. Като трета политическа сила в парламента биха излезли Обединените патриоти. За тях биха пуснали бюлетина 10.1% от имащите право на глас. Четвърти се нареждат ДПС с 6.3%. Пета изненадващо в Народното събрание би влязла партията на Веселин Марешки. Тя категорично преминава 4-процентната бариера, тъй като би събрала 5.2% вот.
По този начин обаче варненският бизнесмен изхвърля от парламента Реформаторският блок, който само до вчера можеше да е следващият мандатоносител за ново редовно правителство. Извън парламента също остават и отцепилите се от Реформаторския блок ДСБ, както и бившите партньори на управляващата последните 2 години коалиция – АБВ. За двете партии обявяват, че ще гласуват по 1.4% от избирателите. Други 1.2% декларират, че биха подкрепили БДЦ. Близки около 1% са стойностите и за "Движение 21". Под този праг, но с видими дялове остават, ДОСТ, "Зелените", "Глас народен" и др.
За други партии биха гласували 3,4%, а 4,8% биха гласували с "Не подкрепям никого". 21,7% твърдят, че няма да отидат до урните.
От "Галъп" са задали на анкетираните и нарочни въпроси, с които да тествани потенциали. Евентуална партия на Слави Трифонов би получила 12% вот. А и в идните месеци този процент би могъл и да расте. Потенциала на проекта на Радан Кънев е да получи 1.5% подкрепа. Този на Христо Иванов към пък към момента е около 1%. Евентуален проблем е, че тези проекти попадат в обща ниша. Жизнеността на тези проекти ще зависи най-вече от успеха на кампаниите и от коалиционната им политика, коментират от социологическата агенция.
На този етап е твърде рано за каквито и да било заключения по отношение на новите проекти и се очаква динамика. Евентуалната тяхна поява би променила пълната картина на електоралните нагласи. За това на следващ етап "Галъп интернешънъл" ще направи нови сондажи, като част от редовната си изследователска програма.