Искаме до края на 2020 г. 5G мрежата да бъде пусната във всички страни от ЕС. Това обяви европейският комисар по цифрова икономика и общество Мария Габриел по време конференция "Комуникации, резултати, свързаност", посветена на 20-годишнината от създаването на Комисията за регулиране на съобщенията в България, предаде БГНЕС.
"Искаме да увеличим разполагането на инфраструктурата до 2025 г., така че да постигнем пълно покритие на градове и важни социални икономически центрове. Искаме непрекъснато 5G покритие по основните транспортни коридори и зони от висок социално икономически интерес", заяви Габриел. Според нея въвеждането на новата мрежа ще позволи на Европа да се ситуира по-добре и призова да не повтаряме грeшките на 4G, която позволи на всяка държава-членка да направи свое покритие, което доведе до разлика в него от 76% в градските райони, в селските под 40%. "Затова в следващото поколение интернет искаме най-напред, държавите-членки до края на 2020 г. да имат координирано синхронизиране на радиочестотния спектър, за да може по един и същи начин да имат такъв високоскоростен интернет", обясни еврокомисарят.
Тя добави, че 5G е предизвикателство пред Европа, Щатите, Китай, които инвестират масово, а за нас като европейци това е един шанс. "Имаме своите много силни страни. Силни сме в индустриалните платформи, силни сме в много традиционни сектори като автомобилостроенето. Сега, благодарение на цифровата трансформацията то може да бъде придружено с нещо много важно информиран избор за потребителите, по-ниски цени за тях и по-добра защита за тях", подчерта още Габриел.
Тя обясни, че вече е приет новият Кодекс за електронните съобщения, в който са заложени параметрите на 5G и подчерта, че в следващата една година ЕК ще трябва да дефинира техническите параметри на новата мрежа. Еврокомисарят каза, че ще предложи в следващия бюджет на ЕС да повиши средствата на механизма за свързване на Европа от 1 млрд. до 3 млрд.евро. Габриел подчерта още, че телекомуникационният сектор у нас е един от най-големите успехи на единния цифров пазар. Тя добави, че чрез работата си Комисията за регулиране на съобщенията в България е направила нещо важно – направила е възможен информирания избор на потребителите и е спомогнала за увеличаването на инвестициите в сектора. Еврокомисарят заяви, че благодарение на либерализацията на пазара от 1998 г. българите използват един от най-бързия интернет в Европа и говорят на достъпни цени.
Министърът на транспорта и съобщенията Росен Желязков каза, че за 20 години Комисията за регулиране на съобщенията е успяла да извоюва независимост и полезност за обществото. "20 години са и малък, и къс, но и дълъг период. 20 години са само 2 години след навършването на пълнолетието на всеки тийнейджър. В продължение на 20 години КРС функционира преди и след присъединяването ни в ЕС, извоюва своята независимост както от нормативни и от институционални и други зависимости, така успя да създаде и огромен експертен капацитет, който захранва и пазара", заяви Желязков.
Министърът коментира, че голямото предизвикателство занапред е успешното и правилно транспониране на Европейския кодекс за електронните съобщения. "Ролята на регулатора е да насърчи конкуренцията, позволявайки на индустрията да се развива с всичките възможности на регулацията, която трябва да е стимулираща, а не ограничаваща. И всичко това да е в полза на потребителите, които в края на деня трябва да бъдат удовлетворени. В България на този етап имаме изключително качествени услуги на едни нормални и поносими цени", коментира Желязков.