Бъдещият добив на природен газ от Черно море ще засили инвеститорският интерес към България и Румъния. Това заяви румънският министър на енергетиката, малките и средните предприятия и бизнес средата Андрей Доминик Геря по време на разговорите си с нашия министър на енергетиката Теменужка Петкова, които се проведоха в рамките на смесеното заседание на правителствата на двете страни, проведено днес в Крайова. Двамата се обединиха около мнението, че местният добив на синьо гориво е един от най-сериозните фактори за повишаване на енергийната независимост и постигане на конкурентни цени, съобщиха от ведомството на Петкова. Тя запозна румънския си колега със стартираните от българското правителство конкурси за проучване и добив на нефт и газ в блоковете "Силистар" и "Терес" в дълбоко Черно море.
България и Румъния подкрепят засилването на енергийната сигурност в региона. Това е един от основните изводи от срещата на енергийните двамата министри. Те се обединиха около становището, че диверсификацията на източниците и маршрутите на природен газ за региона на Югоизточна Европа е приоритет. Според Теменужка Петкова реализацията на проекта за изграждане на Вертикален газов коридор Гърция - България - Румъния ще даде достъп на България и Румъния до съществуващите и изграждащите се терминали за втечнен газ. Мнение на двамата министри по отношение на Вертикалният газов коридор е, че така ще се осигури непрекъсваемост на газовите доставки между трите държави.
В рамките на срещата министър Петкова запозна румънския си колега с напредъка по проекта за интерконектор Гърция – България. Акционерите в проектната компания за междусистемната връзка подписаха в сряда в София основните принципи, които ще залегнат в споразумението за развитие на проекта. Одобрен бе и бюджетът на компанията за 2015 г., който възлиза на 10 млн. евро. По думите на министър Петкова реалното строителство на тръбата ще може да започне през март 2016 г., а дейностите ще приключат през 2018 г.
По отношение на интерконектора между България и Румъния, министрите бяха категорични, че неговата реализация трябва да е факт до края на тази година. Петкова припомним, че за работата на междусистемната връзка е от изключително значение Румъния да изгради и компресорна станция при Гюргево, за да може да се се използва в максимална степен капацитетът на тръбата. Отбелязано бе, че компаниите "Булгартрансгаз" и румънската "Трансгаз" работят в отлично сътрудничество.