Бизнесът и синдикатите се оказаха доста по-мъдри от политиците в Германия по въпроса с имигрантите. Докато в политическите среди дебатът за източноевропейците се вихри с пълна сила, основно подклаждан от управляващата коалиция, работодатели и профсъюзи се заеха да защитават чужденците.
Те излязоха с общ апел към управляващите да смекчат тона да дебатите, тъй като те провокират антиевропейски настроения в страната. Това от своя страна можело да доведе до намаляване на броя на работната ръка от България и Румъния, която била нужна на федералната република.
"За да дадем добър пример и за да могат чужденците да се интегрират добре на пазар на труда и в обществото, призоваваме за ясен и умерен дебат", завиха шефът Федерацията на германските работодатели Инго Крамер и лидерът на Обединените профсъюзи Михаел Зомер, цитирани от Frankfurter Allegemeine Zeitung.
От неправителствения сектор се дълбоко притеснени, че поставянето на фокуса върху бедните имигранти, ще лиши страната от ценни специалисти от двете източноевропейски държави.
От двете организации подчертаха и нуждата от помощ от страна на държавата за бедните имигранти. Те смятат, че част от българите и румънците не успяват да се интегрират в Германия. Поради това от особена важност била квалифицираната помощ за чужденците. Организациите настояват и квалификациите на източноевропейците, придобити в собствените им държави, да бъдат признавани във Федералната република.
Правителството в страната планира да създаде комисия, която да реши как да бъдат спрени евентуалните злоупотреби със социални помощи от страна на бедните имигранти.