Финансовият министър Владислав Горанов избяга от отговор за това дали ще бъде публикуван целия текст на плана за преструктуриране на Първа инвестиционна банка (ПИБ) и изпълнен ли е преди приемането му пълен одит на банката. Въпросът бе зададен към министъра във времето за парламентарен контрол от независимия депутат Велизар Енчев. Той попита още дали финансовият министър е запознат с документите, според котио ПИБ е отпуснала на свързани лица заеми на стойност над 1 млн. лв.
"По-голямата част от тези въпроси не са към финансовия министър, а към Българската народна банка и комисията за финансов надзор", посочи Владислав Горанов.
Той все пак каза, че каква част от информацията от плана за преструктуриране може да се публикува е било решение на Европейската комисия, а не на финансовия министър.
По думите му при заличаването на част от текстовете ЕК се е съобразила с мотивите на БНБ относно професионалната тайна при решенията за държавна помощ.
Той настоя, че подкрепата към ПИБ е изцяло одобрена от ЕК. От комисията отбелязват, че в ПИБ не е ставало дума за капиталова дупка, а единствено за ликвидна недостатъчност. "Необходимостта от ликвидна подкрепа е породена от продължаващите последствия от ликвидната криза, а не от капиталови проблеми на банката", цитира Горанов становището на ЕК.
Относно влизането на временните синдици в Корпоративна търговска банка (КТБ) министърът посочи, че те бързо трябва да започнат отменителни искове срещу сделки, увреждащи масата на несъстоятелността.
"Днес тече приемане – предаване между синдиците и квесторите. Оттук нататък задачите, които сме поставили пред синдиците, са в посока много бързо да започнат отменителни искове срещу всички сделки, за които имаме съмнение, че увреждат масата на несъстоятелността на КТБ и сделки, които имаме основание да смятаме, че нарушават принципа за равнопоставеност на кредиторите", каза Горанов.
Горанов каза още, че от ДДС и акциз са събрани повече с прилагане на упорити контролни мерки от страна на всички държавни органи.
"През 2015 няма огромен ръст в икономиката, а имаме 820 млн. лева повече. Вероятно не са били в бюджета, само че са били дължими и са попаднали в нечии джобове", каза Горанов. Според Горанов може да се направи предположението, че близо милиард са били в контрабанда, несъбрани за миналата година.