"За вас председателството на ЕС ще изглежда като връх Еверест, но ще го постигнете". Това заяви в лекция по адрес на българите Джордж Петролакис от дирекция "Информация и публична дипломация". Той е високопоставен служител във външното министерство на Гърция, а през през 2014 г. отговаряше за комуникационната политика по време на гръцкото председателство на ЕС.
Темата на дебатите във Военния клуб бе "Визията и посланията на едно ротационно председателство на Съвета на ЕС - предизвикателства и възможности", в която участва вицепремиерът Меглена Кунева и която бе дискутирана от български евродепутати, представители на институциите, неправителствени организации и експерти, предаде БГНЕС. Петролакис е убеден, че България достатъчно рано е започнала подготовката си за тази роля, но подчерта, че от ключово значение е да се сформира професионален и компетентен екип. "Колкото по-рано се събере екип, толкова по-големи са шансовете за успех на комуникационната стратегия", посочи той.
И очерта трите основни въпроса, на които българите трябва да си отговорят: с кого ще комуникираме, с кого искаме да разговаряме; с каква цел ще комуникираме и дали някой ни слуша; и дали нашето послание ще стигне до адресата.
Гръцкият експерт изложи поуките и сподели част от опита си по време на председателството на Гърция на ЕС по отношение на комуникационната стратегия на страната си. Според него ключово значение е изиграло включването на темата в Туитър, добрия баланс между европейските и гръцките послания, значението на историята на страната в подчертаването на идентичността на гръцкото председателство. Той проследи нивата и етапите на подготовка, в която са били важни и приоритетите, свързани с повишаване на добрия имидж на страната в Европа и света, с политическите послания за икономически растеж, нови работни места, интеграция в еврозоната и просперитет.
Гърция и нейната идентичност са били в ядрото на комуникационната стратегия, около което са се формирали и посланията. Разработили са лого и мото на председателството, постигнати с много професионализъм и не много средства. Не без значение е била и организационната структура, с подчертана отговорност на отделните звена и личности. Мотото на Гърция е било: "Европа- нашето общо търсене", припомни Петролакис.
Експертът се спря и на културната програма по време на 6 месечното председателство на Гърция, която заедно с другите инициативи е осигурявала за тези 184 дни близо по едно събитие на ден и над 300 мероприятия в около 60 държави."Скромно и с гордост разказахме историята на нашата страна, което ни спести пари", заяви той.
"За нас Европа наистина започва с Гърция, нашия съсед", посочи в изказването си по време на дискусията вицепремиерът Меглена Кунева. Тя призна опита на страната, защото председателството на ЕС не им е за първи път. Според нея гърците имат история, която да разкажат, коментира тя визията си за комуникационната стратегия за събитието, а ние трябва да открием нашата история. "При нас има натрупано знание, но ние трябва да го намерим", продължи тя. И още - историята за нас сега се трупа, сега започва, каза още Кунева.