Два сигнала срещу кандидата на СДС за конституционен съдия Галя Гугушева са постъпили в правната комисия на парламента, съобщи БНР.
Сигналите засягат имотното ѝ състояние и допускат, че името ѝ е замесено в пране на пари.
Председателят на комисията Искра Фидосова вече е сигнализирала Инспектората на Висшия съдебен съвет (ВСС) и е поискала от Агенцията по вписванията да предостави информация за случая. Сигналите са препратени и до Галя Гугушева с искане да им отговори писмено и по нейна преценка да изпрати и документи, с които да се защити, стана ясно от думите на Фидосова.
Самата Гугушева вече е изпратила във Висшия съдебен съвет искане Етичната комисия към ВСС да направи проверка на материалите срещу нея.
"Аз детайлно не съм се запознал, но това, което е известно и в публичното пространство, едното твърдение беше свързано с имотното състояние на близките на Гугушева”, обясни депутатът от ГЕРБ и член на правната комисия Димитър Лазаров пред агенция "Фокус". Той не коментира дали при така създалата се ситуация кандидатурата на Гугушева за конституционен съдия ще бъде подкрепена от мнозинството.
Първият сигнал срещу кандидата за конституционен съдия бе подаден по-рано днес от пловдивският адвокат и преподавател по право Петър Ванев. Той е приложил документи за пране на пари от фирми, свързани със семейството на Гугушева, както и за съмнителни връзки с лица и финансови структури с неясен произход на средствата им.
Според Ванев е създадена "империя от фирми", формално регистрирани на името и с участието на сина на Галя Гугушева – Стефан Гугушев. Това е станало по времето, по което тя става прокурор в Окръжната прокуратура в София.
Според адвокат Ванев синът на Гугушева притежава активи за десетки милиони във фирми и финансови структури и е прибирал милиони като е консултирал фирмите на майка си, което създава съмнения за пране на пари.
Пловдивският адвокат посочва още, че има и съмнения за използване на подставени лица за осъществяването на търговска дейност, а фамилия Гугушеви посредством редица търговски дружества осъществява спекулативни имотни сделки и финансови трансфери с неясен произход към и извън България.
В специална позицията до медиите Петър Ванев подчертава, че изводите си той е направил от справка в публичните регистри за имотното ѝ състояние.
"По никакъв повод не бих искал да набеждавам г-жа Гугушева, но като гражданин и практикуващ юрист съм силно озадачен как магистрат от такъв висок ранг, заедно със синове, майка и съпруг, реализират, предимно с офшорни фирми, финансови операции и сделки с недвижими имоти, възлизащи на десетки милиони", пише адвокатът, като специално изтъква, че не иска да става медийна звезда, а изпълнява гражданския си дълг.
Ванев подчертава, че е подал сигнала с името си, а не анонимно, за да не се оправдават народните представители, че не са знаели за кого гласуват, както стана с Венета Марковска.
"Ако наистина сме правова държава, би следвало парламентът да прекрати процедурата по избор на конституционен съдия, а комисията за борба с корупцията към ВСС да изиска от НАП, от финансовото разузнаване към ДАНС и от Комисията по финансов надзор цялата информация за дейността на фамилия Гугушеви", пише до медиите Петър Ванев.
След сигнала са възможни два варианта, коментира Димо Гяуров от парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси.
По думите му единият вариант е кандидатурата на Галя Гугушева за конституционен съдия да бъде одобрена от правната комисия, а другият е да се повтори скандалът с Венета Марковска и процедурата по избор на конституционен съдия да започне наново.
Ако се стигне до скандал, това ще усложни избирането на главен прокурор, смята Димо Гяуров.По думите му в суматохата на скандала избора за държавен обвинител ще "мине по терлици".
Изборите за конституционен съдия и главен прокурор почти съвпадат във времето. Галя Гугушева трябва да бъде избрана до 19 декември, а изборът за главен прокурор е насрочен за 20 декември.