Парламентарната група на ДПС остро осъжда опитите за провокиране на ислямофобия, която би ерозирала интеграционния модел на гражданското ни общество. Това се посочва в декларация, прочетена от Тунджер Кърджалиев от трибуната на Народното събрание. Това е и позицията на партията за делото за радикален ислям в Пазарджик.
От партията на Доган са загрижени, че се прави опит да бъде подкопан религиозният мир чрез преекспонирани и тенденциозно отправени обвинения срещу български граждани, някои от които са официално назначени и високопоставени длъжностни лица - двама районни мюфтии, четирима имами, един ваизин.
"Този акт създава усещане за дискредитиране на основополагащия конституционен принцип за разделение на държавата и религиите и създава напрежение на верска основа между българските граждани и обществена психоза, компрометираща мюсюлманската религия и институциите й в страната”, категорични са те.
В ДПС са на мнение, че твърденията за проповядване на антидемократична идеология от страна на духовниците са недоказани и неаргументирани.
"Обезпокоени сме от създалото се в обществото натрапчиво усещане, че цялото обвинение е манипулативно конструирано, за да се оправдаят "показните” акции на ДАНС през 2010 г. и за да се елиминират евентуални насрещни претенции на обвиняемите заради незаконни действия и надвишени правомощия спрямо тях. Особено неприемливо би било, ако се цели и занапред това обвинение да послужи като основание за разширяване на полето на неправомерно действие на службите в определени региони на страната”, предупреждават депутатите на Доган.
Те отбелязват, че липсва адекватна държавна политика за мястото и ролята на малцинствата в гражданското общество, в това число за интегрирането им в силовите структури на държавната власт и службите за сигурност.