ДПС се закани, че ще напусне парламентарната комисия по образование, ако Народното събрание окончателно приеме текстовете в Закона за училищното образование, засягащи майчиния език.
Миналата седмица комисията отказа да запише в проектозакона, че майчиният език ще се изучава задължително в училище.
Сега заместник-председателят на партията Лютви Местан определи текстовете като дискриминационни и обяви, че, бъдат ли приети, ДПС ще оттегли депутатите си от парламентарната комисия в знак на протест - за да стане ясно, "чия е отговорността за тази дискриминация".
Местан обясни, че в досега действащите норми има гаранция за изучаването на минимум 3 часа майчин език под формата на избираем предмет. Ако обаче влязат в сила новите промени, тази законова гаранция отпада и вместо това решението на проблема ще зависи от личната воля и благоволението на образователния министър, без значение как ще се казва той.
"Аз не знам дали Игнатов ще посегне на гарантираните часове за изучаване на майчин език и не ме удовлетворява неговата декларация, че няма да ги намали, защото той е министър до време", коментира Местан. Следващият министър може да реши, че изучаването на един час майчин език е достатъчно и това ще е законово решение от гледна точка на новия дискриминационен закон, допълни той.
От ДПС заявиха, че ще продължат битката и настояват мнозинството да преосмисли позицията си по закона.
От партията определиха като скандален начина, по който бе отхвърлено тяхното предложение - основният мотив, който е изтъкнал министър Игнатов, е че в България няма малцинства, припомни Местан. По думите му министър в страна-членка на ЕС да отхвърля или отрича съществуването на малцинства е тотално дискриминационно.
За десет години и особено в последните 3 години, откакто ГЕРБ са на власт броят на изучаващите майчин език деца е паднал от 57 000 на 10 000 и причината за това е в лошата организация, а не в липсата на мотивация, подчерта Местан.
От ДПС настояват да се изработи стандарт за учебното съдържание по майчин език и на тази база да се поръчат и утвърдят новите учебници. Настояват още да бъдат възстановени инспекторите по турски език, които в началото на мандата на ГЕРБ веднага били освободени от регионалните инспекторати, поясни заместник-председателят на партията.
Те не приемат твърдението на образователния министър, че не стига броя на учителите.
"Как така няма да стигнат учителите. Ако правото ми да изучавам майчин език е конституционно, гарантирано държавата е длъжна да го направи", коментира Лютви Местан.