ДСБ иска свикване на Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) при президента по няколко плоблема, които основно са свързани със сервилната политика, водена напоследък от правителството спрямо Турция и Русия.
"Във вътрешнополитически план подкрепяме искането за свикване на КСНС. На такъв консултативен съвет, ако бъде организиран, ние категорично ще поставим отново темата за засилване на държавния контрол върху вероизповеданията в България и особено върху религиозното обучение и финансирането на религиозните институции. Не трябва да се пренебрегва и проблемът с прякото политическо влияние на Русия върху Българската православна църква (БПЦ). Това също е елемент от държавния ангажимент към българските вероизповедания”, заяви на пресконференция лидерът на ДСБ Радан Кънев, представяйки позиция на партията от Реформаторския блок.
На този Консултативен съвет дясната формация ще постави и въпроса: допустимо ли е да се провеждат президентски избори чрез откриване на секции в Република Турция. Като повод за свикване на пресконференцията от партията посочиха "сериозното разколебаване във външнополитическите позиции на българското правителство през последния месец”, посочи Кънев, цитиран от БГНЕС.
"Особено сме притеснени от започването и промотирането лично от премиера Борисов на политика на едностранни жестове към Турция и Руската Федерация като форма на омилостивяване на тези два авторитарни режима и като форма на трупане на предизборни ползи в периода преди президе на Анкара.
Спорен него "този случай е само един много ярък, много тревожен пример за тази политика". Той даде и примери за сервилната политика на правителството спрямо Москва: отстъплението от националната позиция по проекта АЕЦ "Белене", както и по другите енергийни проекти на Балканите. "Както и експлицитното изявление, че България ще следва да се съобразява с Турция поради натиск по повод на мигрантската криза”, допълни лидерът на ДСБ.
Той напомни, че България е член едновременно на ЕС и НАТО "и като такава, в своите разговори с Русия и с Турция, България трябва да изхожда от позиция на силата и от позиция на националния си интерес".
От ДСБ смятат, че България сле"категорично да изключи този разговор от двустранните отношения с Турция".
"Нещо повече - България трябва да използва позициите си в ЕС, за да изиска ЕС изрично, публично да пресече всеки опит на Турция да вкара мигрантския въпрос в двустранните отношения, с която и да е било европейска държава”, подчерта Кънев.
"За ДСБ българският национален интерес в тази ситуация налага една такава позиция пред ЕС за пресичане на всички опити за това мигрантската заплаха да бъде вкарана в двустранните отношения България – Турция. На второ място – ангажимент на НАТО за охрана на българо-турската сухопътна и морска граница по примера, който вече важи за съседна Гърция. На трето място да се изиска засилено сътрудничество между ЕС и НАТО по този въпрос в духа на споразумението на Срещата на върха във Варшава", каза още лидерът на дясната партия. И добави, че "следва да поискаме поставяне на казуса АЕЦ "Белене” и присъдата срещу България по него в общоевропейски контекст.