Временна парламентарна комисия ще работи по внесените от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и осем народни представители от ПГ на БДЦ промени в Конституцията, решиха днес депутатите на днешното заседание на парламента.
Комисията ще трябва да обсъди всяко предложение във внесения проект за промените в Конституцията, касаещи съдебната власт. От досегашната дискусия по темата е ясно, че БСП и ДПС имат сериозни резерви по предложените текстове.
Комисията е на паритетен принцип и ще се състои от 16 членове - по двама от всяка група, в т.ч. председател и един заместник-председател.
За председател бе избран депутатът от ГЕРБ Димитър Лазаров. Комисията ще има един заместник-председател - депутатът от Реформаторския блок Атанас Атанасов. Членове на комисията са Данаил Кирилов (ГЕРБ), Димитър Делчев (РБ), Християн Митев и Емил Димитров (ПФ), Мая Манолова и Чавдар Георгиев (БСП), Четин Казак и Хамид Хамид (ДПС), Лъчезар Никифоров и Кирил Цочев (АБВ), Красимира Ковачка и Явор Хайтов (БДЦ) и Явор Нотев и още един представител на "Атака", който ще бъде определен по-късно.
В пореден опит да си осигурят подкрепата на левицата вчера от ГЕРБ предложиха председателят на комисията да бъде Янаки Стоилов от БСП, но от опозицията отклониха това предложение. Днес председателят на парламента Цецка Цачева обясни, че не е по силите на едно парламентарно мнозинство да реши подобен въпрос без подкрепа от останалите партии и поради тази причина е взето решение комисията да се сформира на паритетен, а не на пропорционален принцип.
Решенията в комисията ще се взимат с обикновено мнозинство от всички членове на комисията. На практика това означава, че за приемане на дадено решение ще бъдат необходими поне 9 гласа "за".
За да бъдат приети промените в конституцията , те трябва да бъдат гласувани на три четения в пленарната зала, а не само на две, както е при другите закони.
От ДПС днес дадоха знак, че въпреки резервите си към проекта, са готови да участват в обсъждането. "Въпреки нашите дълбоки резерви към проекта за промени, ние сме готови да участваме в дебатите и работата на тази комисия, където ще очакваме да чуем аргументи относно необходимостта от промени, адекватността на предлаганите промени с оглед преследваната цел - подобряване функционирането на съдебната система", каза Четин Казак от ДПС и добави, че групата ще иска да чуе и сериозни аргументи дали тези промени могат да бъдат извършени от обикновено, а не от Велико Народно събрание
В срок от 7 дни от създаването й комисията трябва да предложи на НС правилата за обсъждане и приемане на законопроекта. Комисията ще работи до приемането на документа или отхвърлянето му.
Промените в Конституцията се предприемат, за да се осъществи планираната съдебна реформа. С предвидените промени се дава възможност на главния прокурор да представя доклади за прилагането на закона на политики и резултати за противодействие на престъпността. Друга съществена промяна заложена там е разделянето на Висшият съдебен съвет на две колегии –съдебна и прокуроро-следователска, както и намаляването на мандата на магистратите на четири години. В съдийската колегия ще има 13 членове, а в прокурорската 12 членове. Друга важна промяна е, че министърът на правосъдието ще председателства пленума на ВСС. Предвижда се и разделяне на инспектората на ВСС.