Националният съвет по превенция на престъпността обсъди внесения от МВР План за борба с конвенционалната престъпност за периода 2016–2018 г. Документът съдържа над 110 мерки, предложени от различните министерства и ведомства. Основни сред тях са социалните мерки, предложени от ресорното министерство, които предвиждат до 2 години битовите престъпления да намалеят драстично посредством образоване и трудова заетост сред уязвимите групи, особено на ромското население. Това стана ясно след днешното поредно заседание на съвета под председателството на вицепремиера и вътрешен министър Румяна Бъчварова.
"Нашият акцент е върху предварителните мерки, а не върху конкретните оперативни мерки за справяне с този тип престъпност. Считаме, че от тук трябва да започнем", обясни тя.
Битовата престъпност или т.нар. "конвенционална престъпност” (conventional crimе) е понятие, което практиката въвежда за разграничаване от "организираната престъпност” (organized crime). Според специалистите по-голямата част от престъпленията, извършвани по света, са именно такива.
За да имат увереността, че отделните институции ще работят по своите предложения за мерки, се планира да се подпишат споразумения с отделните ведомства и министерства на базата на годишния план за изпълнение на техните мерки, каза Бъчварова, цитирана от БГНЕС.
Планът съдържа пет основни приоритета: изграждане на сигурна и безопасна среда в населените места; създаване на условия за намаляване на риска от престъпления сред уязвими групи; изграждане на устойчиви партньорства за превенция на престъпността между органите на държавната власт, неправителствените организации, бизнеса и гражданското общество; изграждане на среда на толерантност сред децата и младежите и възпитаване в дух на отговорност и развиване на гражданска култура; техническо и организационно обезпечаване на превенцията на престъпността.
Всеки един приоритет пък има по три цели. Всяко едно от ведомствата предлага мерки за изпълнение на отделните пет направления, като те ще бъдат разположени във времето "година по година", посочи министърът.
Желанието на Бъчварова е да се постигне максимално бърз ефект от мерките срещу битовата престъпност. "В тази посока са и усилията ни, но като имаме предвид, че става въпрос все пак да се промени обществената среда, знанието на хората, техните нагласи – за съжаление това ще изисква по-дълъг период от време. Дори и дългите периоди от време трябва да бъдат започнати в един момент, да има начало на тези усилия", допълни тя. И изрази надежда за едно добро сътрудничество и с медиите, за да стига информацията до хората.
Сред предложените мерки специално място е отредено на тези, предложени от социалното министерство – под формата на социални грижи за самотно живеещите възрастните хора по селата. Целта е да се осигури по-добър социален патронаж и информираност на възрастните хора, за да не стават жертва на измами от страна на престъпниците, обясни социалният зам.-министър Гълъб Донев.
Той се позова на данни на НСИ, според които над 60% от битовите престъпления са дело на безработни. Затова социалното ведомството предлага в плана да се включат редица мерки, насочени към заетост, образование, квалификация на маргинализираните групи, включително и на ромите.
Има и предложение да се започне разяснителна кампания за опасността от регистриране на дружества, както правят различни престъпни организации. Те използват хора от маргинализирани групи и на тяхно име се регистрират дружества за различни финансови престъпления. Изпълнителната агенция по горите например посочи система, с която всеки гражданин може да бъде своеобразен горски инспектор и да провери дали дървесината, предлага на продажба на населението, е законно добита.
ластта счита, че ще бъде ефективно и да се предложи общ пакет от законодателни промени, които да гарантират изпълнението на намеренията и мерките.